Za kilka dni zostaną wprowadzone zmiany na Autostradach. ViaTOLL przestaje działać

Dotychczasowy system ViaTOLL i związane z nim urządzenia z dniem 30 września tego roku przestaną działać. GDDKiA podaje na jakiej zasadzie będzie funkcjonował system e-TOLL.

Od 24 czerwca równolegle funkcjonowały systemy ViaTOLL i e-TOLL, jednak już niedługo się to zmieni. 30 września zostanie wygaszony pierwszy z systemów i będzie jedynie działał ten drugi. Kierowcy, w szczególności pojazdów ciężarowych powinni o tym pamiętać.

Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

Z systemu viaTOLL każdy użytkownik będzie musiał się wyrejestrować sam i będzie musiał zapisać się do nowego systemu. Od 1 października nie będzie możliwe również wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. 

Od przyszłego miesiąca nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Głownie chodzi o to, że dwa skrajne pasy przy wjeździe i wyjeździe na Placach Poboru Opłat będą zarezerwowane dla użytkowników e-TOLL. Na Stacjach Poboru Opłat będzie to jedynie jeden pas skrajny.

e-TOLLe-TOLL GDDKiA

To nie jedyne zmiany w najbliższym czasie. Od 1 grudnia nastąpi podniesienie szlabanów na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać ma się w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się. Natomiast opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich). Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na stacji benzynowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Ma wystarczyć podanie numeru rejestracyjnego pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

Aplikację e-TOLL PL można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.