Zasady pierwszeństwa w Polsce wydają się dość proste. To jest wyznaczane przez policjanta, na podstawie sygnalizacji świetlnej, znaku D-1 "Droga z pierwszeństwem", znaku A-7 "Ustąp pierwszeństwa przejazdu" oraz zasady prawej dłoni. To jednak wyłącznie pozory. Bo na sposób regulowania ruchu wskazują też inne oznaczenia i dobrze, żeby kierowca się o tym przekonał wcześniej, niż w czasie rozliczania kolizji. Dlatego dziś przypomnimy sobie definicje dodatkowych oznaczeń.
Może się okazać, że choć na skrzyżowaniu nie ma znaków, a kierujący znajduje się po prawej stronie pozostałych użytkowników ruchu drogowego, nie będzie miał przed nimi pierwszeństwa. Może nie mieć przed nimi pierwszeństwa także w przypadku, w którym będą oni wyjeżdżać z drogi podporządkowanej oznaczonej znakiem A-7 "Ustąp pierwszeństwa przejazdu". Tak stanie się w przypadku oznaczeń:
Podporządkowanie dróg wyznaczanych przez te oznaczenia wynika w dużej mierze z tego, że mają one charakter dróg wewnętrznych lub specjalnych stref. Tym samym poruszający się po nich pojazd nie jest uczestnikiem ruchu drogowego, a do ruchu dopiero będzie się włączać - bo droga wewnętrzna, strefa zamieszkania i strefa ruchu nie jest elementem skrzyżowania, a zawiera się w pojęciu połączenie dróg. To wymusza na nim zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, którzy znajdują się na drodze publicznej.
Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. - art. 17 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Sytuacja na drodze uczy, że kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawę z działania tych przepisów i na siłę forsują pierwszeństwo, którego nie mają. Skutkiem takiego stanu w najlepszym przypadku będzie mandat. Za nieustąpienie pierwszeństwa w czasie włączania się do ruchu grozi grzywna o wysokości 300 zł i 5 punktów karnych. W najgorszym zachowanie zakończy się winą za kolizję drogową.
Uczestnicy ruchu drogowego widząc pojazd włączający się do ruchu z oznakowanej strefy zamieszkania, drogi wewnętrznej lub strefy ruchu, powinni mieć w pamięci zasadę ograniczonego zaufania.