Wyższa minimalna płaca, czyli wzrost cen za brak OC. Jednak to jeszcze nie koniec

W 2022 roku minimalna pensja pójdzie w górę. Z tego powodu brak OC będzie skutkować wyższą karą.

Rząd określił minimalną wypłatę w 2022 roku na 3010 zł brutto. W związku z tym także kary za brak ubezpieczenia OC czy kara za brak złożonej deklaracji od umowy kupna-sprzedaży używanego auta również wzrośnie.

Zobacz wideo Co się zmieni od grudnia 2021? Jak wzrosną mandaty?

W Polsce pojazdy takie jak osobowe, motocykle czy auta ciężarowe muszą być cały czas ubezpieczone. Państwa nie interesuje czy pojazd jest użytkowany czy w jakim jest stanie technicznym. Jest zarejestrowany, czyli ma być ubezpieczony koniec i kropka. Przynajmniej do czasu sprzedaży lub zezłomowania.

W związku z podwyższeniem minimalnej płacy również brak posiadania ubezpieczenia OC wzrośnie. W tym wypadku np. jeśli auto osobowe nie posiada OC przez okres dłuższy niż 14 dni to właściciel będzie zmuszony zapłacić kwotę 6020 zł, za okres od 4 do 14 dni – 3010 zł, a jeśli do 3 dni – 1204 zł. Te same dotyczą właścicieli jednośladów i aut ciężarowych, ale oczywiście sumy są zupełnie inne (motocykle – 1003 zł, 502 zł i 201 zł, pojazdy ciężarowe – 9030 zł, 4515 zł, 1806 zł). Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie i przy kupnie używanego auta nowy właściciel musi na własną rękę je wykupić.

Samochody SOP2,5 mln kierowców może spodziewać się droższego OC. Wszystko przez nowe mandaty dla kierowców

Jednak nie tylko kary za brak OC pójdą w górę. Ze względu na nową minimalną pensję wzrosną też kary za niezłożenie deklaracji PCC-3 w przeciągu 14 dni od zakupu używanego auta. Dotyczy to zawarcia umów cywilno-prawnych, gdy kupujemy auto ani od firmy, ani z komisu.

Wysokość kary uzależniona jest od urzędnika, który rozpatruje sprawę. Może to być wartość 10 proc. płacy minimalnej lub nawet jej 20-krotność. W przyszłym roku będzie zatem wynosić od 301 zł do 60.200 zł.

Jak zatem widać należy przypilnować swoich spraw, bo może się okazać, że nasz portfel srogo to odczuje.

Więcej o: