Tornado kontra ciężarówka. Tornado wygrało [WIDEO]

Czy powiew wiatru może przewrócić potężny ciągnik siodłowy z naczepą jak kartonowe pudełko? Tak, pod warunkiem, że ten wiatr to tornado z Pensylwanii.

Tornado, czyli inaczej "trąba powietrzna" to specyficzny rodzaj zawirowań atmosfery. Gwałtownie wirująca kolumna powietrza ma swój początek u podstawy chmury cumulonimbus, a swoją podstawą dotyka ziemi.

Zobacz wideo Nowe Studio Biznes, a w nim recenzja Moto.pl nowego Renault Megane Grand Coupe

Tornada zdarzają się na całym świecie, ale ich największa liczba jest notowana na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ich siłę określa się w skali EF (Enhanced Fujita, stopniowana od EF1 dfo EF6), a prędkość wiatru najmocniejszych osiąga nawet 480 km/h.

Poniższy film przedstawia tornado z 1 września 2021 r. w Horsham w Pensylwanii. Powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy znajdą się w rejonie takiego wiatru, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń pogodowych. Wideo nakręcone z wnętrza szoferki amerykańskiego ciągnika siodłowego pokazuje, jak potężne mogą być siły natury.

Policja (zdjęcie ilustracyjne)Czy policjant może wyprosić nas z naszego auta? Tak. Może nawet przeprowadzić "jazdę testową"

Kierowca zatrzymał się, nie wiedząc, co robić i obserwował sytuację przed sobą. Wiatr gwałtownie przybierał na sile, aż w końcu szarpnął ciężarówką i wywrócił ją jak dziecięcą zabawkę. Amerykański ciągnik bez naczepy (tzw. semi truck) może ważyć od 4,5 do ponad 11 ton.

Wśród komentujących film oczywiście od razu znaleźli się internetowi eksperci od tornad, którzy twierdzą, że kierowca mógł zapobiec wywrotce, ustawiając ciągnik pod kątem prostym do naczepy. Jednak to raczej wątpliwe przy wietrze o takiej charakterystyce, poza tym trudno było przewidzieć aż tak szybki rozwój sytuacji.

 

Na szczęście siedzącemu w kabinie Karlowi Beyerowi nie stało się nic poważnego. Kierowca widocznego na początku minivana później zawrócił i pomógł mu wydostać się z przewróconej ciężarówki. Autor wideo zamieścił je na YouTube, żeby było ostrzeżeniem dla innych kierowców. Z perspektywy dużej ciężarówki tornado może wydawać się nieszkodliwe, ale to złudne wrażenie.

Zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą, Kawasaki Z900Masz iPhone'a i jeździsz motocyklem? Pozostałych smartfonów to też dotyczy

Więcej o: