KAS upraszcza rejestrację w systemie e-TOLL. To ostatni dzwonek, bo viaTOLL zaraz przestanie działać

Kończy się okres przejściowy, w którym oba systemy, viaTOLL i e-TOLL, działają jednocześnie. ViaTOLL jest jednak stopniowo wygaszany. Krajowa Rada Administracji wprowadziła uproszczony proces rejestracji w e-TOLL, żeby zachęcić kierowców do jak najszybszej zmiany systemu opłat.

System e-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Jest oparty na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu lokalizacji satelitarnej. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km), ale na dwóch odcinkach autostrad A2 (Konin - Stryków) i A4 (Wrocław - Sośnica) z systemu e-TOLL mogą korzystać również kierowcy samochodów osobowych.

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Póki co kierowcy samochodów ciężarowych mogą wnosić opłaty za przejazd na dwa sposoby - korzystając z systemu viaTOLL lub e-TOLL. Ten pierwszy działa jednak tylko do końca września. Za niespełna trzy tygodnie e-TOLL będzie jedynym sposobem wnoszenia opłat drogowych dla kierowców samochodów ciężarowych.

Do końca września taniej

By zachęcić kierowców do sprawnej rejestracji w systemie e-TOLL, przygotowano obniżki cen przejazdów. Do końca września kierowcy zapłacą o 25 proc. mniej za przejazd po płatnych drogach. Zniżka obowiązuje dla wszystkich pojazdów ciężkich na drogach płatnych oraz dla samochodów osobowych na odcinkach autostrad A2 (Konin - Stryków) oraz A4 (Wrocław - Sośnica).

e-TOLL - statystyki
e-TOLL - statystyki KAS

Szybka rejestracja

System e-TOLL na dwóch odcinkach jest też dostępny dla kierowców samochodów osobowych i osób prywatnych. Szybka rejestracja jest kierowana przede wszystkim do nich i do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które logują się do systemu Profilem Zaufanym (e-PUAP, mObywatel lub przez bankowość elektroniczną).

Na czym polega ułatwienie? Kierowca musi wprowadzić mniej danych do systemu - wystarczy numer rejestracyjny pojazdu, numer urządzenia pokładowego oraz e-mail. Wszystko wpisujemy na jednym ekranie. Urządzenie w pojeździe automatycznie zostanie aktywowane i połączone z wprowadzonymi danymi.

Szybka rejestracja w e-TOLL dostępna jest dla osób fizycznych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Skorzystanie z tego ułatwienia możliwe jest po zalogowaniu się do systemu profilem zaufanym z wykorzystaniem ePUAP, aplikacji mObywatel lub bankowości elektronicznej. W nowej funkcjonalności zarejestrowano już ponad 3,7 tys. kont użytkowników

– mówi szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska.

e-TOLL - uproszczona rejestracja
e-TOLL - uproszczona rejestracja KAS

Duży wybór urządzeń w e-TOLL

Do systemu e-TOLL zostało już dopuszczonych 65 dostawców, którzy oferują ponad 270 typów urządzeń OBU (z ang. On Board Unit, czyli urządzeń pokładowych) i ZSL (Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych). Aplikację mobilną e-TOLL można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Liczba pobrań aplikacji przekroczyła już 134 tys.

Pobór opłat na autostradzie A4 pod Krakowem.
Pobór opłat na autostradzie A4 pod Krakowem. fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
Więcej o: