Mandaty za hulajnogę elektryczną. To nie prędkość jest głównym powodem

Od jakiegoś czasu kwestia poruszania się hulajnogą elektryczną lub innym środkiem transportu osobistego są regulowane prawnie. Wszyscy obawiali się głównie mandatów za prędkość, a to inny element jazdy hulajnogą jest przyczyną wielu mandatów.

W maju tego roku weszło prawo dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Głównym założeniem nowych przepisów, który nie spodobał się użytkownikom tych pojazdów, była kwestia prędkości, a właściwie wymuszenie na nich poruszania się z tą samą prędkością co piesi na chodnikach.

Zobacz wideo Przyszłość motoryzacji. Jak ważną rolę w tej transformacji pełnią hybrydy typu plug-in?

Trudno określić, ile razy policja musiała interweniować w tej sprawie ze względu na brak opublikowanych statystyk, ale z całą pewnością nie był to ich najważniejszy przepis do egzekwowania. Sytuacja poprawiła się w momencie, gdy rolę nadzorcy w egzekwowaniu prawa zyskała Straż Miejska i Gminna.

Jak się dowiedział Autokult.pl głównym powodem wystawiania mandatów dla użytkowników hulajnóg w miniony weekend w Krakowie wcale nie była prędkość, a przewożenie więcej niż jednej osoby na wspomnianym środku transportu. W sumie ukarano 15 użytkowników, na łączną kwotę 1200 zł. Nadmierna prędkość na chodnikach znalazła się na drugim miejscu. Ukarano mandatem 4 osoby, a dwie pouczono.

Jak więc widać, prędkość nie jest głównym powodem wystawiania mandatów. Co prawda, dane te przedstawiają ostatni weekend i to jedynie w Krakowie, co nie przedstawia pełnego obrazu sytuacji, jednak pokazuje, jaki może być główny powód łamania prawa. W Prawie o ruchu drogowym w art. 33a wyraźnie napisano: Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się: ciągnięcia lub holowania innego pojazdu; przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Hulajnogi elektryczne podbijają szturmem miasta i miasteczka. Jednak bezpieczeństwo swoje i innych powinna przyświecać użytkownikom tych pojazdów. Jazda w kilka osób na hulajnodze z całą pewnością do tego nie należy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.