Ta strzałka właśnie stała się jeszcze ważniejsza. Bez niej możesz być zagubiony

Wypożyczyłeś auto na minuty, ale kończy się w nim paliwo. Chcesz jechać na stację, ale nie wiesz po której stronie znajduje się wlew? Poszukaj zatem niewielkiej strzałki. Ona sprawi, że bezbłędnie ustawisz się przy dystrybutorze.

Chyba każdemu kierowcy zdarzyło się choć raz podjechać do dystrybutora złą stroną auta. To zawsze oznacza problem. Bo pistolet w takim przypadku trzeba przeciągnąć na drugi bok pojazdu - a to wiąże się z walką z niezwykle sztywnym, gumowym przewodem doprowadzającym paliwo. Błędy zdarzają się rzadziej w sytuacji, w której kierowca jeździ tylko jednym autem. Dziś to niestety prawdziwa rzadkość. Bo obecnie prowadzący często mają do dyspozycji samochód służbowy i prywatny, ewentualnie korzystają z usług firm wynajmujących, w tym carsharingowych.

Zobacz wideo Demolka na stacji benzynowej. Pijany 27-latek zniszczył zamrażarkę i rozlewał paliwo z dystrybutorów

Europa na prawo, Azja na lewo? Tak było kiedyś...

Ciągłe przesiadki z samochodu do samochodu na szczęście jeszcze nie oznaczają, że kierowca musi uczyć się na pamięć, po której ze stronie w danym pojeździe znajduje się wlew paliwa. Może inaczej ułatwić sobie wizytę na stacji benzynowej. W pierwszej kolejności prowadzący powinien bowiem zastanowić się nad... rodowodem samochodu! Auta wyprodukowane w Europie czy Stanach Zjednoczonych posiadają wlewu umiejscowione po prawej stronie nadwozia. Lewy bok jest wybierany przede wszystkim przez firmy pochodzące z Azji czy Wielkiej Brytanii.

Obok symbolu dystrybutora, pojawia się niepozorna strzałka

O ile jeszcze dwie dekady temu rodowód rzeczywiście mógł rozstrzygnąć kwestię lokalizacji wlewu, o tyle dziś różnie z tym bywa. Zdarza się, że np. Jaguary czy Land Rovery są tankowane od prawej, a nie lewej strony. I choć to może stanowić problem, odejście od reguł związanych z miejscem lokalizacji wlewu jeszcze nie sprawia, że kierowca pozostaje bez oręża. Bo dziś informacja dotycząca miejsca umieszczenia klapki jest zawarta również na powierzchni... zegarów. Obok symbolu dystrybutora i skali pokazującej ilość paliwa w baku, pojawia się niewielka strzałka. Jej kierunek stanowi informację dotyczącą tego, po której stronie znajduje się wlew.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.