Obniżki na stacjach już były, ale bardzo nieznaczne. W hurcie diesel najdrożej od trzech tygodni

Ceny paliw od tygodni utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i wiele wskazuje na to, że w tej kwestii niewiele się zmieni. Ostatnio na stacjach zanotowano obniżki, jednak bardzo niewielkie. A szansa na dalsze obniżenie cen paliw jest niewielka.
Zobacz wideo Paliwa coraz droższe. Dlaczego Niemcy mają podobne ceny?

Jak informowaliśmy przed tygodniem, ceny paliw w hurcie spadały i to bardzo zauważalnie, jednak ceny na stacjach benzynowych utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. Eksperci prognozowali jednak nadejście obniżki i dziś wiemy już, że wyczekiwane obniżenie detalicznych cen paliw miało miejsce.

Obniżki były, ale niewielkie

Jak wynika z analizy ekspertów z e-Petrol.pl, trwający od połowy sierpnia spadek cen paliw w hurcie nie przełożył się w zauważalny sposób na spadek cen detalicznych benzyny i oleju napędowego. Obniżki faktyczne były, jednak większość kierowców najpewniej nawet ich nie zauważyła.

Uśredniona cena obu rodzajów paliwa spadła w minionym tygodniu o zaledwie 1 grosz. Obecnie za litr benzyny 95-oktanowej musimy zapłacić średnio 5,73 zł. Diesel tradycyjnie jest tańszy - kosztuje ok. 5,42 zł za litr. Cena autogazu nawet nie drgnęła i dalej wynosi 2,69 zł za litr.

Wyczekiwane przez kierowców od maja obniżki na stacjach paliw - pomimo znacznie niższych cen w hurcie - były więc raczej symboliczne. Niestety wiele wskazuje na to, że, spadkowa tendencja zostanie zatrzymana, bo obecna sytuacja nie napawa optymizmem.

Ropa naftowa drożeje

Jak tłumaczy e-Petrol.pl, szansa na większe obniżki cen paliw na stacjach benzynowych oddala się, bo znów drożeje ropa naftowa. Widać to zresztą po podwyżkach paliw w hurcie, które zazwyczaj szybko znajdują swoje odzwierciedlenie (w przeciwieństwie do obniżek) w cenach detalicznych.

Przez tydzień diesel w hurcie podrożał o ponad 60 zł i kosztował w ostatni piątek 4278,00 zł za metr sześcienny. Było to najwięcej od trzech tygodni. Cena najtańszej benzyny tego dnia wynosiła 4455 zł za metr sześcienny, czyli po ponad 70 zł więcej niż tydzień wcześniej. Obecnie jest nawet drożej. Wg. cennika Orlenu obowiązującego od soboty, Olej Napędowy Ekodiesel kosztuje 4309 zł za metr sześcienny, a Benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 - 4484 zł za metr sześcienny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.