Zielona naklejka na szybie to nie ozdoba. To konkretna informacja

Kupiłeś auto używane i na jego szybie pojawia się zielona naklejka z mało zrozumiałym kodem? Choć wlepka wygląda efektownie, tak naprawdę stanowi konkretną informację. Mówi o normie emisji spalin, a tym samym daje możliwości wjazdu do stref niskoemisyjnych w Niemczech.

Na przedniej szybie pojazdu może pojawić się nie tylko naklejka rejestracyjna. W przypadku aut importowanych zza zachodniej granicy często da się zauważyć na niej również zieloną nalepkę posiadającą kilkuznakowe oznaczenie i dużą cyfrę 4. I choć polskim kierowcom może ona mówić nie za wiele, nie jest jedynie efektownym dodatkiem. Na niemieckich drogach decyduje o ukaraniu kierowcy mandatem o wartości 80 euro (ok 366 zł!). Zielona naklejka na szybie o nazwie Umweltplakette lub Feinstaubplakette stanowi potwierdzenie emisji spalin w aucie.

Zobacz wideo Policja pokazała wzorowy korytarz życia podczas eskorty karetki z sercem przygotowanym do przeszczepu

Strefy niskiej emisji spalin w Niemczech to ponad 70 miast!

Cel stosowania naklejki ekologicznej w Niemczech jest jeden. Od 2008 roku niemieckie miasta mogą zgodnie z prawem wyznaczać strefy niskiej emisji spalin. Obecnie stref takich jest 58 i obejmują one w sumie 70 miast - a w tym Stuttgart, Frankfurt, Kolinię, Bonnm, Hanower, Berlin czy Magdeburg. Wjazd do nich mają wyłącznie te pojazdy, które zostały oznakowane na przedniej szybie zieloną naklejką. Jej obecność stanowi potwierdzenie tego, że silnik zamontowany w samochodzie nie stanowi nadmiernego obciążenia dla środowiska.

W Niemczech widywane są nie tylko zielone naklejki, ale również żółte i czerwone. Stosowanie dwóch dodatkowych kolorów dziś nie ma już jednak sensu. Czerwone nie dają żadnych uprawnień, a żółta będzie honorowana wyłącznie w strefie niskoemisyjnej w Neu-Ulm w Bawarii.

Jakie auto otrzyma zieloną naklejkę na szybie?

Zielona naklejka na szybie może się pojawić w:

  • samochodzie elektrycznym,
  • samochodzie o napędzie benzynowym, LPG lub hybrydowym spełniającym wymogi minimum normy emisji EURO 1,
  • samochodzie o napędzie wysokoprężnym spełniającym wymogi minimum normy emisji EURO 4,
  • samochodzie o napędzie wysokoprężnym spełniającym wymogi minimum normy emisji EURO 3, ale posiadającym dodatkowo filtr cząstek stałych.

Wyjątki dotyczące zielonej naklejki na szybie

Niemieckie przepisy przewidują przypadek, w którym kierowca samochodu bez zielonej naklejki na przedniej szybie nie otrzyma mandatu o wartości 80 euro po pojawieniu się w strefie niskoemisyjnej. Wyjątek dotyczy:

  • samochodu z niebieską kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych - podczas poruszania się w strefie kartę tą należy trzymać za przednią szybą,
  • pojazdów sił wojskowych - także tych spoza Niemiec, ale wyłącznie w przypadku krajów należących do NATO i stacjonujących w Niemczech,
  • samochodów zabytkowych - dowód rejestracyjny pojazdu stwierdzający zabytkowość trzeba umieścić w widocznym miejscu,
  • motocykli, motorowerów, skuterów, maszyn rolniczych,
  • samochodów policyjnych, strażackich czy karetek pogotowia.

Ile kosztuje zielona naklejka w Niemczech?

Zieloną naklejkę na szybę można zdobyć w prosty sposób. Wystarczy zamówić ją w sieci. Aby była ona w pełni legalna, musi się pojawić na niej kilkuznakowe oznaczenie - oznaczeniem tym jest numer rejestracyjny pojazdu. Cena takiej naklejki to blisko 14 euro (ok. 64 zł). Jako że na zielonej naklejce pojawia się oznaczenie z tablic rejestracyjnych, Umweltplakette traci swoją ważność po zmianie właściciela i przerejestrowaniu pojazdu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.