Koniec naklejek rejestracyjnych na szybę. Kolejny punkt z pakietu, na który czekamy

Pakiet deregulacyjny to wyczekiwane przez kierowców zmiany, które mają znacząco ułatwić nam życie. Niedawno głośno było o konkretnej dacie anulowania obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych. A co z naklejką na szybę?

Co to jest pakiet deregulacyjny?

Tak wyczekiwana przez polskich kierowców nowelizacja jest przeprowadzona w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku i dotyczy ustaw: "Prawo u ruchu drogowym" oraz innych, określanych wspólnie jako "pakiet deregulacyjny". Jej głównym celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów. Wejście w życie poszczególnych zmian jest rozłożone w czasie. Część z nich już działa, na niektóre wciąż wyczekujemy.

Zobacz wideo

Kiedy pozbędziemy się naklejki?

Jedną ze zmian w przepisach, będzie brak konieczności naklejania na szybę nalepki rejestracyjnej. Obecnie rejestrując pojazd otrzymujemy dwie tablice rejestracyjne, oraz naklejkę którą powinniśmy umieścić w prawym dolnym rogu szyby czołowej. Za wydanie naklejki płacimy w wydziale komunikacji 18,50 zł. Zgodnie ze zmianami wprowadzanymi w ramach pakietu deregulacyjnego, obowiązek ten zostanie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że od początku grudnia samochody nie muszą posiadać naklejki. Przestanie ona obowiązywać do 4 września 2022 r.

Dobra informacja sprzed paru dni. Wielkie zmiany w rejestracjach

Ostatniego dnia stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać największa zmiana w rejestracjach pojazdów, na którą część kierowców czekała od dawna. Choć nie wszyscy z niej skorzystają. Mowa o końcu przymusu przerejestrowania samochodu używanego po jego zakupie. Jeśli auto, które kupimy, będzie posiadało najnowszy wzór tablic, a ich stan będzie prawidłowy (będą czytelne, niezniszczone) kierowca nie będzie musiał wyrabiać nowych. Nie będzie miało znaczenia, w którym zakątku Polski będzie użytkował swój samochód. Można przypuszczać, że część kierowców mimo to wyrobi nowe tablice, właściwe dla swojego miejsca zamieszkania, ale nie będzie już takiego obowiązku.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że w urzędzie trzeba będzie zgłosić zmianę właściciela pojazdu i dokonać tzw. legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Jednak cała urzędowa droga zostanie skrócona. Co ważne, nowe zasady będą dotyczyć też samochodów sprowadzonych z zagranicy, ale tylko w przypadku tych, które zostały już zarejestrowane w Polsce, czyli posiadają polskie tablice.

A co jeszcze wprowadzono? Nie musisz przejmować się pieczątkami

Od października 2018 r. nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, a wszystkie zawarte w nim informacje policjant podczas kontroli może sprawdzić w systemie informatycznym. Także te o przeglądzie technicznym. Mimo to musieliśmy wymieniać dowód rejestracyjny, kiedy skończyło się w nim miejsce na pieczątki, a tych w nowym wzorze jest tylko sześć.

Od 4 grudnia 2020 r. nie trzeba wymieniać dowodu w takiej sytuacji. Jeśli nie mamy już miejsca na kolejne pieczątki, to diagnosta po prostu wpisze wynik do systemu, a nam da specjalne oświadczenie. Będzie ono wystarczające. Podczas ewentualnej sprzedaży samochodu, któremu w dowodzie skończy się miejsce na pieczątki, będziemy mieli obowiązek przekazać nabywcy właśnie to oświadczenie.

fot. Filip Trusz

Pakiet deregulacyjny 4 grudnia 2020 r. Możesz zarejestrować samochód poza swoim urzędem

Również 4 grudnia 2020 r. zniknął obowiązek rejestracji samochodu w miejscu zamieszkania. Wcześniej taką sprawą musiał zająć się starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Po zmianach można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania. Zniknął także obowiązek wyrejestrowania samochodu, który wywożony jest za granicę. Musiał to zrobić jego właściciel. Po wejściu w życie zmian zajmuje się tym starostwo w momencie, kiedy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.

Koniec z wożeniem prawa jazdy

Nowy przepis obowiązuje od 5 grudnia 2020 r., więc warto o nim przypomnieć. W świetle nowych przepisów podczas kontroli policji nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy. Do tej pory brak dokumentu wiązał się z mandatem w wysokości 50 zł. Teraz kierowcom to już nie grozi. Co więcej - nie musimy mieć nawet zainstalowanej aplikacji mObywatel. Policja poprzez terminale w radiowozach może sprawdzić, czy uprawnienia kierowcy zgadzają się z tymi, które deklaruje.

Więcej o:
Copyright © Agora SA