Wracasz do auta, a go nie ma. Złodziej? Niekoniecznie. Za odholowanie zapłacisz majątek

Parkowanie w niewłaściwym miejscu może się okazać jedną z najbardziej kosztownych pomyłek na drodze. Zapłacisz nie tylko wysoki mandat.

Opłaty za odholowanie samochodu zależą od decyzji radnych danego miasta, ale ci bardzo często decydują się na ustalanie ich w wysokości maksymalnych stawek, które określa specjalne obwieszczenie Ministra Finansów. I tak przykładowo w Warszawie, gdzie takie stawki obowiązują, za odholowanie samochodu w 2021 r. zapłacimy aż 523 zł, a za każdą dobę przechowywania odholowanego auta na parkingu - kolejne 44 zł. Parkowanie w złych miejscach jest na tyle poważnym problemem w polskich miastach, że wiele z nich korzysta właśnie z najostrzejszych stawek, żeby odstraszyć kierowców. Wizja mandatu powiększonego o kolejne 500 zł to skuteczna broń.

Zobacz wideo Co się zmieni od grudnia 2021? Jak wzrosną mandaty?

Maksymalna stawka za odholowanie pojazdu 2021 - teraz i za rok

Do końca 2021 r. będą obowiązywały aktualne stawki za odholowanie i przechowywanie pojazdów, ale już poznaliśmy opłaty, jakie kierowcy będą musieli uiścić w roku przyszłym. Tak jest w 2021 r.:

 • Rower lub motorower - 123 zł za usunięcie pojazdu i 23 zł (24 zł) za każdą dobę przechowywania pojazdu, dokładnie tyle zapłacicie za odholowanie elektrycznej hulajnogi lub innego urządzenia transportu osobistego (UTO)
 • motocykl - 242 zł i 31 zł,
 • samochód osobowy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t) - 523 zł i 44 zł,
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 d 7,5 t - 653 zł i 57 zł.

A tak będzie w 2022 r.:

 • Rower, motorower lub UTO - 128 zł za usunięcie pojazdu i 24 zł za każdą dobę przechowywania pojazdu
 • motocykl - 251 zł i 33 zł,
 • samochód osobowy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t) - 542 zł i 46 zł,
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 d 7,5 t - 677 zł i 60 zł.

Do tego oczywiście trzeba doliczyć mandat za nieprawidłowe parkowanie i koszty stają się naprawdę odczuwalne. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy jego samochód może zostać odholowany. Powyżej wymieniliśmy tylko pojazdy, którymi jeździ większość kierowców. Jeśli interesują was opłaty za te największe oraz takie, które przewożą np. materiały niebezpieczne, to odsyłamy do innego materiału:

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Służby miejskie odholują nasz samochód w następujących sytuacjach:

 • samochód został zaparkowany w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o możliwości odholowania. Auto zostanie w takim przypadku odholowane, nawet jeżeli zostało zaparkowane w sposób, który nie powoduje zagrożenia;
 • samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takim przypadku pojazd zostanie odholowany także w przypadku, gdy konkretne miejsce nie zostało oznaczone tabliczką ostrzegającą o możliwości odholowania pojazdu;
 • samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez stosownej karty parkingowej;
 • stan samochodu zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku;
 • właściciel samochodu nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem Unii Europejskiej, EFTA ani w Szwajcarii;
 • samochód przekracza dopuszczalne wymiary, masę lub nacisk osi;
 • samochodem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;
 • samochodem kierowała osoba nieposiadająca stosownych uprawnień albo której zatrzymano prawo jazdy, a nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;
 • samochód jest zaparkowany w odpowiednim miejscu, ale utrudnia akcję ratunkową np. interwencję straży pożarnej albo przejazd karetki. W tym przypadku samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie zostanie obciążony kosztami odholowania.

Kiedy samochód nie może zostać odholowany?

Istnieją też sytuacje, kiedy służby miejskie nie odholują samochodu, mimo że został zaparkowany w nieodpowiednim miejscu. Tak się stanie, gdy:

 • samochód został zaparkowany w nieodpowiednim miejscu, ale nie blokuje przejazdu i nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa. W okolicy nie ma też tabliczki informującej o możliwości odholowania pojazdu;
 • samochodem kierowała osoba nietrzeźwa lub bez uprawnień, ale auto może zostać zabrane przez inną osobę. Przykładowo pasażera.

Ile wynosi opłata za wezwanie holownika?

Warto pamiętać, że możemy zostać zmuszeni do poniesienia kosztów wezwania holownika, nawet jeśli nasz samochód nie zostanie odholowany. Dzieje się tak, kiedy służby miejskie wezwą holownik, a kierowca zdąży wrócić do samochodu zanim laweta przyjedzie na miejsce. W takim przypadku pojazd zostanie przy kierowcy, ale osoba, która popełniła wykroczenie, oprócz mandatu za złe parkowanie będzie musiała zapłacić za wezwanie holownika. Ile dokładnie? Zazwyczaj to połowa stawki za odholowanie samochodu.

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.