Zakaz skrętu w lewo nie zakazuje tylko... skrętu w lewo. Znak B-21 to dwa zakazy w jednym

Wiesz, że zakaz skrętu w lewo zakazuje nie tylko skrętu w lewo? Czyli dziś pochylimy się nad definicją jednego z najpopularniejszych oznaczeń pojawiających się przy polskich drogach.

Przy polskich drogach może być ustawionych blisko 400 różnych znaków drogowych. Kierowca powinien nie tylko rozróżniać poszczególne oznaczenia, ale przede wszystkim musi znać ich definicje. Powód? Bo tylko w ten sposób będzie wiedział jak zachować się na drodze w zgodzie z przepisami. Dziś na warsztat weźmiemy znak B-21 "Zakaz skrętu w lewo". I choć jego znaczenie bezpośrednio wynika już z nazwy, warto pamiętać o tym, że to dopiero pierwsza definicja. Bo informacja płynąca z tej tablicy jest dużo szersza. Zakazuje ona nie tylko skrętu w lewo, ale i zawracania - warto o tym pamiętać.

Zobacz wideo Olsztyn. 70-latka potrąciła rowerzystę przejeżdżającego przez przejście

Mandat za zakaz skrętu w lewo

Kierowca, który nie zastosuje się do znaku B-21 "Zakaz skrętu w lewo", powinien liczyć się z karą. Mandat wlepiony przez policjanta będzie opiewał na kwotę 200 zł. Na tym jednak nie koniec, bo do konta kierowcy dopisanych zostanie 5 punktów karnych. W skrajnym przypadku funkcjonariusze mogą zakwalifikować naruszenie zakazu jako stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To oznacza mandat o wartości do 500 zł oraz 6 punktów karnych.

Gdzie obowiązuje zakaz skrętu w lewo?

Omawiając znak B-21 "Zakaz skrętu w lewo" nie sposób nie wspomnieć też o tym, gdzie obowiązuje oznaczenie. Bez względu na fakt, w którym miejscu zostanie ustawiony, dotyczy tylko najbliższego skrzyżowania. To oznacza, że za tablicą B-21 a przed skrzyżowaniem kierowca może zarówno zawrócić, jak i skręcić w lewo. Jedyny przypadek, w którym manewr będzie zabroniony jest taki, w którym na drodze pojawi się linia podwójna ciągła lub pas zieleni oddzielający kierunki jazdy.

Kluczowe w przypadku znaku B-21 "Zakaz skrętu w lewo" jest nie tylko miejsce obowiązywania. Czasami oznaczenie nie dotyczy wszystkich typów pojazdów - a decyduje o tym tablica T-22. Jeżeli na niej będzie wskazany rower, odnosi się cyklistów, gdy pojazd ciężarowy, odnosi się tylko do kierujących samochodami o DMC powyżej 3,5 tony. A na tym nie koniec. Czasami drogowcy uzupełniają znak B-21 tablicą F-7. Ta wskazuje, że skręt w lewo jest możliwy, ale nie w tym miejscu - określa sposób wykonania manewru.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.