Lista pojazdów na prawo jazdy kat. B cię zaskoczy. Kampery i busy to tylko początek

Masz prawo jazdy kategorii B? Możesz zatem prowadzić nie tylko osobówką, ale też dostawczakiem, kamperem, busem, quadem, motorowerem czy motocyklem. Pojazdy muszą jednak spełniać dodatkowe wymogi.

Prawo jazdy jest utożsamiane przez kierowców z kategorią B, a kategoria B kojarzy się przede wszystkim z samochodami osobowymi. I choć bez wątpienia takie połączenie jest prawdziwe, ilość pojazdów, na które prowadzący otrzymuje z mocy prawa uprawnienia, jest dużo większa. A wynika to w dużej mierze z samej definicji. Kategorią B objęte są pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu i motocykla.

Kategoria B to osobówki i… dostawczaki!

Co oznacza taka definicja? Przede wszystkim nie tylko samochody osobowe, ale i dostawcze. Warunek w tym przypadku jest jeden i dotyczy maksymalnego DMC na poziomie 3,5 tony. A skoro o samochodach dostawczych mowa, w grę wchodzą również niezwykle popularne ostatnio kampery - również przy zachowaniu wymogu wagowego. Kolejną kategorią okazują się busy. W ich przypadku poza masą kluczowa jest ilość pasażerów. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdów konstrukcyjnie przystosowanych do przewożenia maksymalnie 9 osób razem z kierowcą.

Zobacz wideo Świecko. Straż graniczna po pościgu odzyskała skradzionego kampera

Kategoria B oznacza też zestaw pojazdów - czyli auto i przyczepę. Jeżeli mówimy o przyczepie innej niż lekka, dopuszczalna masa całkowita zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony. Wymóg wagowi znika, gdy z samochodem lub dostawczakiem zostanie połączona przyczepa lekka - czyli taka, której DMC nie przekracza 750 kilogramów. W takim przypadku jej masa nie jest wliczana w maksymalną masę zestawu pojazdów.

Masz kat. B? To tak jakbyś miał też kat. AM

Co z jednośladami? Prawo jazdy kategorii B oznacza przyznanie kierowcy tych samych uprawnień, które daje kategoria AM. To oznacza możliwość jazdy motorowerem o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4kW. Jednocześnie prędkość maksymalna motoroweru nie może przekraczać 45 km/h. Kategoria AM to też czterokołowiec lekki, czyli mówiąc prostym językiem quad. Przy kategorii B jego masa własna nie może przekroczyć 350 kilogramów, a prędkość maksymalna 45 km/h.

Prawo jazdy B - wbrew definicji - daje również możliwość kierowania motocyklami. W tym przypadku na prowadzącego są jednak nakładane dwa ograniczenia. Po pierwsze musi posiadać uprawnienia przez okres co najmniej 3 lat. Po drugie ma możliwość jazdy jednośladem, którego pojemność silnika nie przekracza 125 cm3, a moc 11 kW.

Polskie prawo jazdy za granicą a lista pojazdów

Warto pamiętać o tym, że tak szeroki zakres uprawnień daje kierowcy posiadającemu prawo jazdy kategorii B polskie prawo. Za granicą lista pojazdów może się okazać zdecydowanie krótsza. Przykład? Ograniczenia często dotyczą jazdy skuterami. O tym szerzej opowiemy jednak w kolejnym materiale.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.