Kradł katalizator i został przyłapany. Ukrył się w tujach, ale to nic nie dało

26-latek wpadł w ręce skarżyskiej policji po usiłowaniu kradzieży katalizatora. Został przyłapany i próbował ukryć się w tujach.

Z środy na czwartek tuż po godzinie 1 w nocy policjanci w Skarżysku – Kamiennej dostali zgłoszenie o odgłosach cięcia metalu. Na miejsce przyjechał patrol, gdzie zastali Peugeota uniesionego na lewarku. Okazało się, że doszło do próby wycięcia katalizatora. Obok pojazdu znaleziono łom i szlifierkę akumulatorową.

Funkcjonariusze postanowili przeszukać teren, aby wykryć sprawcę przestępstwa. Po chwili policjanci znaleźli mężczyznę schowanego pomiędzy dwiema tujami ubranego w worek foliowy, który miał chronić ubranie przed iskrami.

Policja na autostradzie A1Mandaty za prędkość w Polsce. Już teraz kierowca może zapłacić nawet 5000 zł

Wstępnie niedoszły złodziej podał się za 22-letniego mężczyznę z woj. łódzkiego, którym jednak nie był, jak się okazało na komisariacie. Przed funkcjonariuszami siedział 26-latek, który miał niezapłaconą grzywnę. Kim zatem był 22-latek? Bratem złodzieja.

Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Jak się uchronić przed kradzieżą katalizatora?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie auta przed kradzieżą katalizatora (i nie tylko) jest trzymanie samochodu w zamkniętym garażu lub na strzeżonym parkingu. Niestety nie każdy kierowca ma taką możliwość. Innym, ale też nie zawsze skutecznym sposobem, jest parkowanie samochodu na dobrze oświetlonych ulicach, w pobliżu większych arterii, gdzie jest większy ruch. Tak publiczne miejsce może odstraszyć złodzieja.

Złapani na kradzieży katalizatoraKradzież katalizatora - prawdziwa plaga. Jak się przed nią uchronić?

Alternatywą są osłony antykradzieżowe. Mają one formę metalowej klatki mocowanej do podwozia. Rozwiązanie to powstało z myślą o ochronie filtrów DPF przed kradzieżą (w nich także lubują się złodzieje), ale przy odpowiednim montażu mogą ochronić także katalizator. Choć ochronić to za duże słowo - raczej utrudnić złodziejowi rabunek. Klatka jest wykonana z metalu, a złodziej przygotowujący się do kradzieży katalizatora i tak jest wyposażony w odpowiednie narzędzia (szlifierka, palnik, piła do metalu etc.). Dlatego metalowa klatka nie będzie stuprocentowym zabezpieczeniem. Można jednak mieć nadzieję, że złodziej chcąc uniknąć komplikacji po prostu poszuka innego łupu.

Zobacz wideo
Więcej o: