Ruszają prace na S6. Cała Polska czeka na drogę nad Bałtykiem, a GDDKiA podaje datę

Droga ekspresowa S6 połączy Szczecin z Trójmiastem i będzie przebiegać wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Ma być gotowa w 2025 r. Czekają na nią nie tylko mieszkańcy północnych województw.

Cała Polska czeka na OMT i S6

Kierowcy z uwagą obserwują plac budowy na północy kraju, gdzie powstaje droga ekspresowa S6. Eska będzie przebiegać wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku i połączy Szczecin z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to inwestycja, na którą czekają kierowcy w całej Polsce, nie tylko ci mieszkający nad morzem. OMT umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego. To nie tylko ogromne ułatwienie i skrócenie czasu przejazdu dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. Obwodnica pozwoli przerzucić także ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina, a dalej do samego Szczecina.

Przeniesienie transportu kołowego na drogi szybkiego ruchu to zawsze świetna informacja dla mieszkańców mniejszych miejscowości, przez które teraz jeżdżą kierowcy. Będzie znacznie bezpieczniej.

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Ukończenie prac w 2025 r. Właśnie ruszają prace na ważnym odcinku

W III kw. 2021 r. ruszą przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska, dla których są już sporządzone projekty budowlane. Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim planujemy oddać do?ruchu w 2025 r.

- powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Niedawno mieliśmy dla was dobre wieści z obwodnicy Trójmiasta, teraz drogowcy są gotowi do rozpoczęcia prac na najdłuższym odcinku S6 w województwie Leśnice - Bożepole Wielkie. właśnie podpisano dwie umowy na projekt i budowę oraz na nadzór inwestorski. Lada chwila zacznie się budowa.

To 22-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. GDDKiA podkreśla, że dzięki budowie drogi ekspresowej przejazd tym odcinkiem skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy. Koszt prac budowlano-montażowych wyniesie prawie 719 milionów złotych.

S6S6 fot. GDDKiA

Co jeszcze dzieje się na S6?

W województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W tym roku podpisano jeszcze umowy na kolejne pięć fragmentów trasy: dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej, na budowę drugiej jezdni istniejącej obwodnicy Słupska, odcinek Skórowo - Leśnice oraz Bobrowniki - Skórowo. Razem na sześciu odcinkach w fazie projektowania jest 94,8 km nowych dróg ekspresowych.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli drogowców, to z całej S6 będziemy korzystać już w 2025 r. Wcześniej kierowcy pojadą niektórymi odcinkami, które zostaną oddane do użytku wcześniej. Wzorem np. A1 GDDKiA postara się też zapewne udostępniać drogi jeszcze przed ich finalnym ukończeniem w tzw. tymczasowej organizacji ruchu. Budowa jest wtedy dokańczana, ale kierowcy mogą korzystać z drogi, jadąc po zwężonych pasach z niższą niż docelowe 120 km/h prędkością. Poprawę na drogach północy kraju powinniśmy więc odczuć jeszcze przed 2025 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.