Pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Jeszcze kilka lat temu były niezwykle ważne. Pieczątka z aktualną datą oznaczała bowiem, że samochód posiada ważne badanie techniczne. W październiku 2018 roku pojawiła się jednak kluczowa nowelizacja przepisów. Na jej mocy kierowca auta zarejestrowanego w Polsce i posiadający polskie prawo jazdy nie musi wozić ze sobą dokumentów. On zostanie sprawdzony w bazie CEK na podstawie dowodu tożsamości, a pojazd po numerze rejestracyjnym w bazie CEP.
Nowelizacja ułatwiła życie prowadzącym. Wychodząc z domu kierowca musi wziąć ze sobą tylko kluczyk i dowód osobisty. To jednak nie koniec, bo nowe przepisy oznaczają też zmianę w kwestii pieczątek w dowodzie rejestracyjnym. Bo skoro kierowca nie jest zobligowany do okazania dokumentu, pieczątki również straciły tak duże znaczenie. Skutek? Gdy teraz wyczerpie się liczba sześciu pól w dowodzie rejestracyjnym pojazdu przeznaczonych do potwierdzenia aktualności badania technicznego, właściciel nie musi wymieniać dokumentu. Wystarczy że weźmie od diagnosty zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.
Choć kierowca nie musi wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego od października 2018 roku, brak konieczności wymiany dokumentu po wyczerpaniu ilości miejsc na pieczątki diagnosty został usankcjonowany dopiero w grudniu 2020 roku.
Skąd ta zmiana? Diagnosta bezpośrednio po przeglądzie wprowadza informacje o inspekcji do bazy CEPiK. Tym samym funkcjonariusze kontrolujący pojazd mają do nich dostęp - wiedzą czy pojazd ma przegląd, czy nie. Kiedy zatem przyda się zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego? Tak naprawdę w trzech przypadkach.
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki i brak konieczności wymiany dokumentu z tego tytułu bez wątpienia stanowi zmianę na plus. Ułatwia życie właściciela pojazdu, minimalizuje formalności i sprawia, że w jego kieszeni zostaje 54 zł. Oczywiście to jeszcze nie oznacza, że dowodu rejestracyjnego nie trzeba wymieniać nigdy. Bo nadal są przypadki, w których kierowca będzie się musiał postarać o nowy dokument. Tak stanie się gdy dojdzie do zmiany danych właściciela (w tym np. nazwiska) czy dopisania współwłaściciela do pojazdu.