Bez Zielonej Karty do niektórych państw europejskich

Do tej pory, w szczególności po Brexicie wjeżdżając na terytorium niektórych państwa trzeba było mieć Zieloną Kartę lub Ubezpieczenie Graniczne. Już nie potrzeba tych dokumentów.

Już od 2 sierpnia tego roku nie będzie potrzeba posiadania Zielonej Karty czy ubezpieczenia granicznego, aby wjechać do Czarnogóry, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i do Irlandii Północnej. Wystarczy nasze zwykłe OC. Powód jest prosty, Komisja Europejska zatwierdziła uczestnictwo tych państw w Porozumieniu Wielostronnym.

Zarazem jest to też ułatwienie dla kierowców pochodzących z wcześniej wspomnianych państw. Kraje członkowskie UE deklarują w podpisanym porozumieniu, że odstąpią od kontrolowania ubezpieczenia OC w przypadku pojazdów normalnie będących na terytorium Czarnogóry czy Zjednoczonego Królestwa.

Członkostwo w Porozumieniu Wielostronnym odbywa się na zasadzie wzajemności, dlatego identyczne zasady obowiązują również wjeżdżających na teren Czarnogóry oraz Zjednoczonego Królestwa.

Warto przypomnieć również, że od 1 lipca zmienił się wzór Zielonej Karty – z zielonej na białą. Jednak zaznaczyć należy, że do końca roku Karta będzie wydawana w jednym i drugim kolorze, a dopiero od nowego roku wyłącznie w białym.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.