W Warszawie pojawią się nowe znaki dla parkujących na chodniku. Pilotażowo na Woli

Najwyraźniej parkowanie na chodniku może niektórym sprawiać trudność. Aby wyraźniej zaznaczyć obszar, jaki może zająć auto, władze Warszawy wprowadzają nowe oznaczenie. Na razie pilotażowo na Woli.

W Warszawie rozszerzono strefę płatnego parkowania o Wolę i część Pragi-Północ. Pojawił się natomiast problem parkowania na chodnikach. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zdecydował się pomóc kierowcom, aby robili to prawidłowo.

W polskim prawie, o ile inaczej nie wskazują znaki drogowe, jest możliwość zaparkowania na chodniku, pod warunkiem, że kierowca pozostawi 1,5 m przestrzeni dla pieszych i zaparkowany pojazd znajduje się dalej niż 10 m od przejścia dla pieszych. Z tym pierwszym jest akurat różnie, bo często kierowcy zostawiają mniej, a w skrajnych przypadkach całkowicie blokują chodnik.

Jak wcześniej wspomniano Zarząd Dróg Miejskich postanowił pomóc i wprowadził niebieskie linie z przerobionym symbolem stolicy – syrenki. Namalowane na chodniku w odstępie wspomnianego 1,5 m ma przyzwyczaić kierowców do prawidłowego parkowania. Zarazem jest to symbol, wyraźny, ale znakiem drogowym nie jest.

Trzeba jednak pamiętać, że jest wyraźnym ułatwieniem dla straży miejskiej, która widząc, że kierowca niewłaściwie zaparkował może wystawić mandat.

Na razie nowe symbole pojawiły się na ul. Agawy na Woli, ale brane jest pod uwagę rozszerzenie akcji.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.