Jak się zachować w tunelu? Ważny przepis, którego nikt nie przestrzega

Niektóre przepisy dotyczą tylko wybranych elementów infrastruktury drogowej. Chodzi o mosty, wiadukty i przede wszystkim tunele. Większość kierowców nie wie jak się zachować w tych ostatnich, a to bardzo ważne dla ich bezpieczeństwa.

Kierowcy raczej wiedzą, że na mostach, wiaduktach oraz w tunelach zakazane jest zatrzymywanie się, cofanie oraz zawracanie. Jednak mało kto, jeśli akurat nie przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy, pamięta o innym przepisie. To dlatego, że jest zupełnie martwy.

Zobacz wideo W Studiu Biznes test Porsche 911 Targa

Chodzi o minimalną odległość pomiędzy samochodami w czasie zatoru w tunelu. Zgodnie z ustawą "Prawo o ruchu drogowym" wynosi ona pięć metrów. W przypadku zatrzymania się pojazdów, które nie wynika z przyczyn związanych z przepisami albo warunkami ruchu drogowego (bo w innej sytuacji jest zabronione) należy zatrzymać się w odległości nie mniejszej niż 5 m od poprzedzającego nas pojazdu.

Zator w tunelu może utworzyć się z różnych, niezależnych od nas powodów. Pierwszym może być po prostu zbyt duże natężenie ruchu, którego efektem jest korek. Oprócz tego przymusowy postój w tunelu może wynikać z awarii lub kolizji samochodu. W takiej sytuacji powinniśmy zgodnie z przepisami zachować minimalną odległość 5 metrów pomiędzy pojazdami. Tymczasem nikt z kierowców tego nie robi.

Czy na podwójnej ciągłej można wyprzedzać? Rower - tak. Traktor - to zależy. Ale traktor można ominąćCzy na podwójnej ciągłej można wyprzedzać? Rower - tak. Traktor - to zależy. Ale traktor można ominąć

Powodem powstania takiego przepisu jest nasze bezpieczeństwo, tak samo jak zachowanie minimalnej odległości w czasie jazdy długim (powyżej 500 metrów) tunelem. Część kierowców wie, że wtedy trzeba jechać nie bliżej niż 50 metrów za poprzedzającym pojazdem w przypadku samochodów osobowych (DMC do 3,5 tony) lub autobusów i 80 metrów, jeśli kierujemy innym pojazdem lub ich zespołem.

Wizualizacja północnego portalu tunelu pod Małym LuboniemWizualizacja północnego portalu tunelu pod Małym Luboniem GDDKiA

Jazda w tunelu. W korku musimy zachować odległość 5 metrów. Chodzi o bezpieczeństwo

Praktycznie nikt nie pamięta o odległości 5 metrów w czasie przymusowego postoju. Taki dystans ma ułatwić ewentualną ewakuację z tunelu albo dojazd samochodów ratowniczych. Od jednego i drugiego może zależeć nasze zdrowie lub życie, ale mimo to niemal wszyscy kierowcy łamią ten przepis. Większość robi to nieświadomie.

Czy za wyjazd na święta dostaniemy mandat? (zdjęcie ilustracyjne)Mandat już się nie przedawni. Zapłaci każdy kierowca. Rząd rozbudowuje system SSP

Warto o nim pamiętać i zacząć stosować go w praktyce, kiedy następnym razem znajdziemy się w tunelu. Przypominamy też, że o zbliżaniu się do tunelu zawiadamia odpowiedni znak drogowy informacyjny D-37 wraz z podaną jego długością.

Może być naniesiona na znak lub umieszczona poniżej niego w formie uzupełniającego znaku T-1b. O zachowaniu bezpiecznej odległości w czasie jazdy i postoju w tunelu również mogą informować odpowiednie znaki: T-32 oraz T-31. Ten drugi dotyczy właśnie odległości 5 m w czasie postoju i jest nowy. Został wprowadzony w 2020 roku.

Znak dot. minimalnej odległości w tuneluZnak dot. minimalnej odległości w tunelu fot. Ministerstwo Infrastruktury

Przed wjazdem do tuneli może być też umieszczona sygnalizacja świetlna, ogólna albo dla poszczególnych pasów ruchu. Jadąc w tunelu, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej uwagi i skupieniu, bo są to bardziej niebezpieczne odcinki drogi.

Jeśli zdarzy się tam kolizja, wypadek, czy pożar, dotarcie służb ratunkowych oraz ewakuacja jest znacznie utrudniona. Również przez nas, jeśli nie pamiętamy o wyjątkowym przepisie nakazującym zachowanie minimalnej odległości 5 m w czasie wymuszonego postoju w tunelu.

Więcej o: