Duża czarna dłoń zatrzyma kierowców na autostradach. Jeśli ją widzisz, jeszcze nie jest za późno

Przy drogach szybkiego ruchu stają nowe znaki. Duża czarna dłoń informuje kierowców, że muszą natychmiast zmienić kierunek jazdy.

Przy drogach szybkiego ruchu zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, ustawiane są charakterystyczne tablice informacyjne z ostrzeżeniem przed jazdą pod prąd. Znaków będzie coraz więcej. GDDKiA słusznie uznała, że tradycyjne znaki informujące o jeździe w złym kierunku to dla niektórych kierowców za mało.

Zobacz wideo

Nowe znaki na autostradach. Czarna dłoń wskaże właściwy kierunek jazdy

Skorzystaliśmy z rozwiązań stosowanych w Austrii, Niemczech, Słowacji i Chorwacji. Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, ustawiono już na łącznicy węzła Głogów Południe na S3, a także na węźle Świlcza na S19. Nowe tablice pojawiły się również na autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej, gdzie zaobserwowano kierowców oczekujących na odprawę i zawracających przed granicą

- czytamy w komunikacie GDDKiA.

Tablice informują o nieprawidłowym kierunku jazdyTablice informują o nieprawidłowym kierunku jazdy Fot. GDDKiA

Ustawione znaki w myśl prawa tak naprawdę nie są znakami - to tablice informacyjne, które mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Umieszczanie znaków drogowych reguluje tzw. „czerwona książka", która jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

  • GDDKiA zapowiada, że w najbliższym czasie tablic będzie coraz więcej. Pojawią się m.in.:
  • na węźle Patriotów na S2 w Warszawie,
  • na węzłach Wypędy, Paszków i Mszczonów na S8,
  • na większości węzłów na S3 pomiędzy Szczecinem i Zieloną Górą,
  • na obwodnicy Wałcza w ciągu S10,
  • na kilku węzłach na S1 i S52 w okolicy Bielska-Białej. 
Więcej o: