Awaria samochodu na autostradzie - nie panikuj. Podpowiadamy co zrobić

Letnie upały sprzyjają. usterkom pojazdów w czasie dalszych podróży. Co zrobić w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Słowem-kluczem jest bezpieczeństwo - i pasażerów, i innych użytkowników drogi.

Autostrady zostały skonstruowane w taki sposób, aby pozwalały na bezpieczne rozwijanie szybkości na poziomie 140 km/h. Co to jednak oznacza w praktyce? Ograniczoną do minimum ilość połączeń z drogami doprowadzającymi oraz oddzielenie drogi od pozostałych szlaków - za pomocą barier i płotów. I czynniki, które mają gwarantować bezpieczeństwo, w pewnej sytuacji stają się poważnym ograniczeniem. Kiedy? Gdy dojdzie do awarii samochodu na autostradzie. W takim przypadku zepsuty pojazd znajduje się w... potrzasku.

Awaria samochodu na autostradzie. Działaj spokojnie!

Brak możliwości kontynuowania jazdy, pasażerowie, szybko jadące auta i zamknięta droga bez możliwości zepchnięcia uszkodzonego pojazdu poza jej obręb. To nie brzmi najlepiej. Aby wyeliminować ryzyko np. wypadku, kierowca powinien zachować zimną krew i działać metodycznie. Musi najpierw zadbać o bezpieczeństwo pasażerów, a później skupić się na aucie. Chodzi nie tylko o oznakowanie go w taki sposób, aby inny użytkownicy autostrady dowiedzieli się o awarii, ale i wezwaniu pomocy drogowej.

Awaria na autostradzie jest o tyle groźna, że każdej sekundy samochód jadący z prędkością 140 km/h pokonuje dystans prawie 40 metrów. Dodatkowo w dobrych warunkach drogowych jego droga hamowania to 150 metrów.

Awaria samochodu na autostradzie. Co zrobić? Punkt po punkcie.

No dobrze, zatem jeszcze raz i po kolei. W przypadku awarii samochodu na autostradzie:

 • zjedź na pas awaryjny,
 • włącz światła awaryjne,
   • mijania - jeżeli auto nie jest wyposażone w światła awaryjne,

 • upewnij się, że ty i twoi pasażerowie możecie bezpiecznie opuścić kabinę pasażerską,
 • pasażerowie powinni opuścić drogę i wyjść za bariery ochronne,
 • kierowca powinien nałożyć kamizelkę odblaskową i odpowiednio zabezpieczyć pojazd,
   • chodzi głównie o ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za autem,

 • po zabezpieczeniu pojazdu kierowca powinien dołączyć do pasażerów,
 • kierowca i pasażerowie poza obrębem drogi powinni oczekiwać na pomoc drogową,
 • pomoc można wezwać telefonem komórkowym lub ze specjalnych budek umieszczonych przy pasie awaryjnym autostrady.
Zobacz wideo Kierowca stracił panowanie nad pojazdem na autostradzie i uderzył w barierkę oddzielającą pasy ruchu

Awaria samochodu na autostradzie. Jak holować pojazd?

Awaria unieruchamiająca pojazd na autostradzie musi zakończyć się holowaniem. Jednak nie holowaniem przez inne auto - zabraniają tego przepisy, a "holowaniem przez pojazd przeznaczony do tej czynności do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych" (art. 31 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Warto o tym pamiętać podczas wzywania pomocy drogowej - należy wezwać profesjonalną, a nie np. dzwonić z prośbą o pomoc do znajomego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.