Wyjazd za granicę własnym autem sprawia, że kierowca musi zadbać o wiele aspektów. I upewnienie się, że auto znajduje się w dobrym stanie technicznym, jest dopiero pierwszym z nich. Drugim i niezwykle kluczowym jest zadbanie o opłaty drogowe. O ile np. w Niemczech przejazd autostradą dla samochodów osobowych jest darmowy, o tyle nie stanowi to standardu na tle całej Europy.
Bez opłaconej autostrady na kierowcę mogą czekać solidne mandaty. Przykład? W Austrii to 120 euro (ok. 547 zł) - i to też w przypadku, w którym sprawa nie trafi do sądu. Bo sąd może wymierzyć karę wynoszącą nawet trzy tys. euro (ok. 13 680 zł)! Drogowym cwaniakom unikającym płacenia za autostrady pozorny spokój może zapewnić fakt, że przy drogach raczej nie ma patroli kontrolujących opłaty drogowe. To jednak pułapka - często kontrola winiet za granicą odbywa się za pomocą systemu kamer.
No dobrze, zatem jak płacić za drogi? Za granicą spotykane są trzy systemy. Po pierwsze identycznie jak w Polsce spotykane są bramki - tam opłatę wnosi się w zależności od pokonywanego odcinka i jego długości. Takie rozwiązanie jest spotykane np. we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii. Po drugie np. np. w Austrii, Czechach i na Węgrzech stosowane są winiety. Po trzecie winiety nie zawsze mają formę wklejki na szybie - mogą być też elektroniczne.
Ile kosztuje jazda zagranicznymi autostradami? To w dużej mierze zależy od kraju. Poniżej podajemy przykładowe stawki:
Przed wyjazdem samochodem za granicę warto sprawdzić warunki opłat drogowych obowiązujących nie tylko w kraju docelowym, lecz także państwach mijanych po drodze. To pozwoli kierowcy uniknąć nieprzyjemności. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest zajrzenie chociażby do serwisu Polskiego Związku Motorowego (konkretnie PZM Travel) - zbiera informację o wysokości opłat w większości krajów europejskich w jednym miejscu, a do tego dane są na bieżąco aktualizowane.
W przypadku bramek sprawa jest oczywista. Kierowca podjeżdża do okienka i tak jak w Polsce płaci za przejazd gotówką lub kartą. Z winietami sprawa się komplikuje. Te trzeba kupić albo na stacji benzynowej w danym kraju, albo elektronicznie poprzez dedykowaną aplikację. W przypadku winiet elektronicznych zakupu można dokonać jeszcze przed ruszeniem z Polski.