Niedawno wyprowadził swój genialny samochód "na spacer". Wybrał do tego idealne miejsce. Tor wyścigowy jest naturalnym środowiskiem dla Porsche 962 i czuje się tam jak ryba w wodzie. Porsche 962 zajrzało na tor Silesia Ring w Kamieniu Śląskim (okolice Opola) i odetchnęło pełną piersią.
Efektem przejażdżki jest niesamowity film nazwany "25TH HOUR - A TRIBUTE TO LE MANS". Robi wrażenie z wielu powodów. Po pierwsze główny bohater jest wyjątkowy. Po drugie za jego realizację wzięła się niesamowita ekipa. To stwierdzenie dotyczy zarówno pracy operatorskiej, reżyserii, jak i postprodukcji z podkreśleniem efektów specjalnych.
Dzięki ich użyciu i połączeniu nowego materiału z fragmentami historycznych filmów powstało wyjątkowe dzieło. Ma senną, nierealną atmosferę, budzi nostalgię i przypomina wspaniałe momenty z historii motorsportu. Gdyby nie stosowne informacje i dokładny opis powstawania filmu, prawie nikt nie uwierzyłby, że od początku do końca powstał w Polsce.
Brawa należą się też fotografowi, który sporządził dokumentację tego wyjątkowego wydarzenia, ale przede wszystkim właścicielowi, który ma odwagę wyprowadzić swoje bezcenne auto z klimatyzowanego garażu i fantazję oraz cierpliwość, by zorganizować tak wyjątkowe przedsięwzięcie.
Podczas oglądania filmu zwraca uwagę też dbałość o szczegóły. Kierowca Porsche 962 jest ubrany stosownie do epoki, a samochód ma malowanie stylizowane na czasy, w których święciło sportowe triumfy, czyli drugą połowę lat 80. XX w.
Porsche 962 jest samochodem wyścigowym należącym do klasy prototypów. Samochód ma aluminiową strukturę (tzw. monokok) pokrytą nadwoziem z kewlarowych kompozytów i umieszczony przed tylną osią sześciocylindrowy silnik o przeciwsobnym układzie tłoków.
Pochodził ze starszego wyścigowego prototypu klasy C, modelu Porsche 956 i został wykorzystany również w słynnym produkcyjnym modelu Porsche 959. Dzięki turbosprężarkom (początkowo jednej, potem dwóm) jego moc można w znacznym stopniu modyfikować. Wersja z Porsche 962 występowała w wariantach pojemności skokowej 2,6 l, 2,8 l, 3 l lub 3,2 l, a ich maksymalna moc potrafiła osiągnąć około 620-740 KM.
W połączeniu z niską masą (poniżej 1000 kg) i dobrą aerodynamiką efekt mógł być tylko jeden: znakomite osiągi. Porsche 962 rozpędza się do setki w mniej niż trzy sekundy, ale rozwija skrzydła przy wyższych prędkościach. Przyspieszenie do 200 km/h trwa mniej niż 9 sekund, a prędkość maksymalna może osiągnąć 350 km/h.
Za jego kierownicą święcili triumfy słynni kierowcy wyścigowi. Porsche 962 dwukrotnie zwyciężyło w 24-godzinnym wyścigu Le Mans 24H (w 1986 i 1987 r.), a w ekipie kierowców byli m.in. Derek Bell i Hans Joachim-Stuck. Po amerykańskich i europejskich torach jeździło nim wiele sław. Mario i Michael Andretti, Jacky Ickx, Stefan Bellof, Jochen Mass, Klaus Ludwig i Henri Pescarolo to tylko niektóre z nich.
Porsche 962 było wytwarzane w latach 1984-1991, a później jeszcze ożywiało je wiele innych firm. Najsłynniejsza to Dauer, który korzystając z luki w przepisach, ponownie wyprowadził słynne Porsche na tory wyścigowe. Pod nazwą Dauer 962, ale przy wsparciu Porsche znów wygrał Le Mans w 1994 roku. Wersja pozbawiona zwężki w turbosprężarce rozwijała moc 730 KM i osiągała prędkość 400 km/h. Powstała również jego drogowa odmiana, która w 2003 r. została okrzyknięta najszybszym autem na świecie.
Podobno jazda Porsche 962 to wyjątkowe uczucie. Tak twierdzi Derek Bell, a nam pozostaje mu wierzyć i... obejrzeć wyjątkowy film, żeby poczuć klimat. Warto to zrobić i można otworzyć usta z zachwytu. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w jego realizacji. Patrzcie i podziwiajcie sportową legendę, Porsche 962 na polskiej ziemi.