Policja daje porady dla kierowców aut i jednośladów. Wzajemna uwaga i szacunek to podstawa

Aura sprzyja do jazdy zarówno autem, jak i motocyklem. Z tej okazji polska policja przypomina o podstawowych zasadach, którymi powinni się kierować wszyscy kierowcy.

Okres letni to czas, gdy na drodze, w szczególności w weekendy wzmaga się ruch na drogach. Również motocyklowy. To właśnie kierowcy tych pojazdów są bardziej narażeni na większy uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć, ze względu na to, że nie chroni ich duża warstwa metalu jak kierowców aut. Jedynym zabezpieczeniem jest odzież ochronna.

Polska policja przypomina o kilku podstawowych zasadach zarówno kierowcom aut, jak i motocyklistom, które można skrócić do trzech haseł: przestrzeganie przepisów, rozwaga i życzliwość.

Bardziej rozbudowana lista wygląda następująco dla motocyklistów:

  • przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków na drodze i zawczasu oraz wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru;
  • obserwuj sytuację na drodze w lusterkach i respektuj prawa innych uczestników ruchu;
  • obserwuj drogę i jej otoczenie.

Po 20 latach wzrosną mandaty dla kierowców.Masz kategorię B i jedziesz na za dużym motocyklu? Policjant nie będzie miał litości

Policja również dała podstawowe rady dla kierowców samochodów:

  • przestrzegaj przepisów ruchu drogowego;
  • obserwuj drogę i jej otoczenie;
  • korzystaj z lusterek i pamiętaj o martwym polu, motocykle ze względu na prędkość i gabaryty często są niewidoczne, należy zachować także czujność;
  • zanim rozpocznie się wykonanie manewru należy się upewnić, że nie stwarza zagrożenia i należy go wcześniej zasygnalizować.

Jak widać, porady te, są podstawami, o których wiele osób zapomina. Pamiętanie o takich sprawach, jakie zostały przywołane powyżej może uratować ludzkie życie i zapobiec wielu tragediom.

Zobacz wideo
Więcej o: