Rosjanie przeciążają silnik Łady. 10 tys. obr./min. to zdecydowanie za dużo [WIDEO]

Łada nigdy nie była stworzona z myślą o wielkich przeciążeniach. Miała to być prosta konstrukcja i taki też był jej silnik. Rosjanie sprawdzili jak się zachowa przy wysokich obrotach.

Wysadzenie silnika nigdy nie jest dobrą oznaką, chyba, że robi powodem jest… w sumie to nigdy nie jest dobry pomysł. Rosjanie na swoim kanale Garage 54 na YouTube postanowili sprawdzić jak się zachowa silnik z Łady przy rozkręceniu go do 10 tys. obr./min., czyli mniej więcej tyle, co współczesne supersamochody mogą osiągnąć.

 

Silnik ten miał być zawsze prosty i funkcjonować w określonym zakresie obrotów. To nie jest wyczynowa jednostka. Awaria gwarantowana. Aby się jednak przekonać, co się stanie, Rosjanie stworzyli specjalne stanowisko do przetestowania silników Łady.

Przykładowa kontrolka Check EngineOmijaj je szerokim łukiem. Najbardziej nieudane silniki. Pełna lista wtop i pułapek

Założenie przy tworzeniu silnika Łady było takie, że po prostu ma działać. Po rozpędzeniu go do wspomnianych obrotów tłoki po prostu wystrzeliły. Silnik tak naprawdę przestał funkcjonować, bo zabrakło mu oleju do smarowania. Zapewne w przyszłości, jak pokazuje historia, na kanale pojawi się więcej oryginalnych pomysłów w wykonaniu tej grupy.

Zobacz wideo
Więcej o: