GDDKiA ogłasza przetarg na trasę S10 Bydgoszcz-Toruń

Odciążenie drogi krajowej nr 10 jest głównym założeniem projektu. GDDKiA ogłosiło przetarg, ale realizacja inwestycji przewidziana jest w latach 2022-2026.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) skierowało do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Dokładniej chodzi o odcinek pomiędzy miejscowością Solec, a Toruń Zachód.

Odcinek S10 Solec - Toruń Zachód będzie miał długość 21,2 km. W trakcie budowy powstaną przejścia dla dużych zwierząt nad trasą oraz linią kolejową, a także dwa punkty Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Cierpice.

Nowa trasa ma odciążyć ruch tranzytowy na drodze krajowej nr 10. Ma również poprawić dojazd Bydgoszczy do autostrady A1, a dla Torunia poprawić dojazd na lotnisko w Bydgoszczy.

Trasa pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem pierwotnie miała powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednak rada Ministrów przeznaczyła dodatkowe fundusze na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W sumie przeznaczono dodatkowe 21 miliardów złotych, które zostaną przeznaczone między innymi na wspomniany odcinek.

Ekrany akustyczne przy autostradziePolska stoi ekranami akustycznymi. Będą kolejne na A1 i S8

Możliwość ogłoszenia przetargu pojawiła się również po decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z 4 czerwca tego roku. Urząd wydał decyzję środowiskową w sprawie trasy S10 Bydgoszcz-Toruń, która podtrzymuje planowany przebieg trasy, ale z zaostrzeniem wymagań środowiskowych dla jej realizacji. Decyzja przewiduje wcześniej wspomniane przejścia dla zwierząt, ale także nowe miejsca lęgowe.

Planowana realizacja projektu to lata 2022-2026.

Zobacz wideo
Więcej o: