Tragiczne skutki roztargnienia. Lodowe dzieci z eksperymentu wypłynęły przez zamknięte drzwi

Popularność wakacje w mniej odległych rejonach sprawia, że coraz częściej na własnych samochodach. Szczególnie teraz trzeba pamiętać, że pozostawienie dzieci lub psów w aucie może mieć tragiczne stktuki. Aby zwrócić uwagę na ten problem, Ford wyposażył swoje auta w specjalny alarm i przeprowadził nietypowy eksperyment.

Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu, więcej osób wybierze się na wakacje samochodami, zamiast wybierać inne opcje transportu. Dla niektórych takie wyjazdy mogą skończyć się tragicznie. Każdego roku śmiertelnego udaru termicznego doznają dzieci i psy pozostawione w nagrzewających się wnętrzach zaparkowanych w słońcu pojazdów.

Zobacz wideo Jeden z najciekawszych SUV-ów segmentu C. Testujemy Forda Kugę

Ford opracował nowe rozwiązanie, które może temu zapobiec. Funkcja Rear Occupant Alert przypomina kierowcy o konieczności sprawdzenia sytuacji na fotelach pasażerów z tyłu, jeżeli przed podróżą były otwierane tylne drzwi.

Grupa działaczy KidsandCars.org wymienia przypadki pozostawienia dzieci w samochodzie oraz uwięzienia w kabinie, jako główne ryzyko śmierci w wyniku udaru cieplnego. Organizacja informuje, że ciało dziecka przegrzewa się trzy do pięciu razy szybciej niż ciało osoby dorosłej.

W Stanach Zjednoczonych dochodzi w takich okolicznościach średnio do 39 zgonów rocznie. Co dziewięć dni ma miejsce jeden śmiertelny wypadek. W Europie zdarzenia takie są mniej powszechne, ale odnotowano je w Irlandii, Francji i Belgii. Czasami sprawy w swoje ręce biorą przechodnie, próbując zapobiec tragedii. Wybijają szybę uwalniając w ten sposób zagrożone przegrzaniem dzieci.

Upalna pogoda może być również niebezpieczna dla zwierząt pozostawionych w pojazdach. W latach 2009-2018 Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA) odnotowało w Anglii i Walii 64 443 zgłoszeń, uznanych za przypadki narażenia zwierząt na przegrzanie. Według RSPCA w Australii, wystarczy zaledwie sześć minut, aby narazić psa na śmierć w gorącym samochodzie.

 

Jak można zapomnieć o dziecku w samochodzie?

Eksperci radzą kierowcom, aby zapamiętali zasadę "spójrz zanim wyjdziesz" i sprawdzili zanim zaryglują zamki, czy nikt nie został w środku. To pozwoli uniknąć nieumyślnego pozostawienia dziecka lub zwierzęcia w samochodzie. System Rear Occupant Alert przypomina, że kierowca otwierał tylne drzwi, zanim zaczął jazdę. Aktywuje się po zatrzymaniu pojazdu i wyłączeniu zapłonu.

Ostrzeżenie jest wyświetlane na ekranie centralnym przez dziesięć sekund lub do momentu anulowania. Towarzyszy mu sygnał dźwiękowy przypominający kierowcy o konieczności sprawdzenia tylnych siedzeń przed opuszczeniem pojazdu. Oprócz ostrzegania o obecności dziecka lub zwierzęcia, system może również przypominać kierowcy o pozostawieniu z tyłu wartościowego przedmiotu, np. laptopa lub torebki i uchronić przed jego kradzieżą.

W Europie system ten montowany jest w modelach Forda: EcoSport, Fiesta, Focus, Galaxy, Kuga, Mondeo Hybrid, Puma, S-MAX, Transit i Tourneo Connect. Jest on również dostępny w nowym elektrycznym Mustangu Mach-E. Nowy model ma jeszcze jedno przydatne rozwiązanie ukryte w szklanym panoramicznym dachu. Jego specjalna powłoka sprawia, że wnętrze modeli Mach-E wyposażonych w opcjonalny przeszklony dach pozostaje chłodniejsze latem i cieplejsze zimą. Dodatkowo, wewnętrzna warstwa pomiędzy szybami stanowi barierę dla promieni ultrafioletowych.

Eksperyment FordaEksperyment Forda fot. Ford

Zagrożenie zostało obrazowo przedstawione w filmie „Ice baby"

Aby zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, związane z nagrzewaniem się wnętrz samochodów, Ford zlecił stworzenie rzeźb z lodu, nazwanych „Ice Baby" oraz „Ice Dog", a następnie umieszczenie ich wewnątrz samochodu w ośrodku "Weather Factory" w dziale badawczo-rozwojowym w Kolonii w Niemczech. Temperatura w hali na zewnątrz samochodu została ustawiona na 35 st.C. Jednak w ciągu 19 minut temperatura w kabinie wzrosła do 50 st. C. Lodowe rzeźby natychmiast zaczęły topnieć.

Profesjonalny rzeźbiarz tworzący w lodzie wykonał na potrzeby filmu podobiznę rocznego dziecka, ssącego smoczek i trzymającego zabawkę oraz pełnowymiarowego psa rasy labrador, ubranego w obrożę, siedzącego w klatce dla zwierząt w tylnej części Forda Focusa kombi.

Testy w ośrodku, w którym Ford zwykle poddaje próbom na warunki pogodowe gamę swoich modeli, pokazały, jak w kabinie dochodzi do efektu cieplarnianego. Promieniowanie krótkofalowe operuje przez szyby, odbija się od obić siedzeń oraz deski rozdzielczej i nagrzewa pojazd.

System Rear Occupant Alert wprowadzony został w momencie, kiedy niezwykle popularne jest posiadanie towarzyskich pupili. Od początku pandemii koronawirusa, w aż 3,2 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii pojawiło się jakieś zwierzę domowe.

Śmierć dziecka jest tragedią dotykającą całą rodzinę, przyjaciół i szerszą społeczność – a w tym przypadku można jej tak łatwo uniknąć. Temperatura ciała dzieci podnosi się trzy do pięciu razy szybciej, niż u dorosłych. Przedstawienie, jak szybko bryła lodu zmienia się w strużkę wody, naprawdę uświadamia ryzyko, jakie podejmują kierowcy, zostawiając dziecko w samochodzie."

- przypomina Arianna Lopes Vieira, lekarka rodzinna z Londynu

Ford Mustang Mach-EFord Mustang Mach-E fot. Ford

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.