Wyłudzili około 300 tysięcy zł "na stłuczkę". Policja rozbiła szajkę z Mazowsza

Wyłudzenia odszkodowań metodą "na stłuczkę" stają się coraz popularniejsze. Naciągacze zderzają się nie tylko ze sobą, często ich ofiarą padają postronne osoby.

Wyłudzanie odszkodowań z OC

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że liczba oszustw dotyczących polis OC konsekwentnie i dynamicznie rośnie. Wciąż czekamy na szczegółowe podsumowanie roku ubiegłego (wyjaśnianie takich spraw ciągnie się często miesiącami), ale w 2019 r., za którym mamy pełny raport, wykryto 6,1 tysiąca takich przypadków. O 40 proc. więcej niż w 2018 r. Eksperci szacują, że w 2020 r. wzrost prób wyłudzeń mógł być podobny. Mazowiecka policja właśnie poinformowała właśnie o rozbiciu siedmioosobowej szajki, działającej na terenie województwa. Pokazano także krótkie nagranie z jedną z akcji grupy:

Zobacz wideo Pozorowali kolizje i wyłudzali odszkodowania. Tak wyglądało jedno z zajść:

Policja rozbija kolejną grupę

Śledztwo w sprawie rozbitej grupy prowadzili policjanci z wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu. Ustalono, że na terenie różnych miejscowości znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, działały współpracujące ze sobą osoby, zajmujące się wyłudzaniem odszkodowań z tytułu zgłaszanych do ubezpieczycieli pozorowanych zdarzeń drogowych. Grupa wykorzystywała przede wszystkim samochody klasy premium w leasingu. Doprowadzali do sfingowanych kolizji między sobą, ale czasem wymuszali także wypadki z udziałem osób postronnych. W zgłoszeniach szkód wskazywano okoliczności zdarzenia, które nie były zgodne z prawdą.

Policja ustaliła, że z tytułu wypłat z OC i AC grupa mogła wyłudzić nawet 300 tysięcy złotych. Zatrzymano siedmiu mężczyzn w wieku od 25 do 51 lat, czterech podejrzanych tymczasowo aresztowano. Nie wiemy jeszcze, jakie kary im grożą. Funkcjonariusze z Radomia podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy. Na razie oprócz zatrzymań zdecydowano się na zabezpieczenie dwóch samochodów o wartości około 100 tys. zł oraz gotówki na poczet przyszłych kar.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.