Niemcy. Trzeba mieć test albo szczepienie? Dobre wieści dla kierowców. Dla innych - nie

Przemieszczanie po Europie w czasach pandemii nie należy do najłatwiejszych, ale w ostatnich tygodniach anulowane są kolejne obostrzenia. Sprawdźmy, jak wygląda wyprawa do Niemiec.

Scenariusz nr 1. Jedziemy do Niemiec samochodem

W Niemczech wciąż obowiązują niektóre obostrzenia dla kierowców. Trzeba pamiętać, że w samochodzie osobowym może jechać pięcioro osób z dwóch gospodarstw domowych. Przepisy mówią, że osoby z innego gospodarstwa domowego powinny zakrywać twarz maseczką. Co ciekawe, kierowca musi mieć rozpoznawalną twarz. Podróż na zachód samochodem może skusić wiele osób, ponieważ na granicy z Niemcami nie będziecie kontrolowani ze względu na wirusa. Polska zniknęła niedawno z niemieckiej listy krajów podwyższonego ryzyka, nie trzeba więc rejestrować się w systemie przed wizytą u naszych sąsiadów. O ile nie byliśmy w którymś z państw, które na tej liście wciąż się znajdują. Warto to sprawdzić, ale jeśli nie podróżowaliście wcześniej po świecie, to do Niemiec na kołach możecie jechać i nie martwić się o ewentualne problemy.

No i nie bez znaczenia jest fakt, że jeśli do Niemiec wjeżdżacie samochodem, to nie musicie mieć negatywnego testu na obecność wirusa.

Zobacz wideo Lubin. Kierowca zignorował czerwone światło i wjechał na skrzyżowanie

Scenariusz 2. Lecimy samolotem

Kierowcy mają spokój, ale jeśli do Niemiec wybierzecie się samolotem, to już tak łatwo i przyjemnie nie będzie. Przed wylotem musicie sobie zrobić test na obecność wirusa, a negatywny wynik mieć przy sobie przez 10 dni od wjazdu na teren kraju. Niemcy honorują testy wykonane do 48 godzin przed przekroczeniem granicy, a w przypadku testów PCR, LAMP i TMA - do 72 godzin.

Z tego obowiązku zwolnione są osoby zaszczepione. Trzeba mieć obie dawki (lub oczywiście jedną w przypadku szczepienia jednodawkowego) i być 14 dni po przyjęciu drugiej. Potrzebujemy wpisu w Międzynarodowej Książeczce Szczepień albo zaświadczenia po angielsku, niemiecku, francusku, włosku lub hiszpańsku. Niemcy bez restrykcji wpuszczają także osoby, które wyzdrowiały. Również z odpowiednim zaświadczeniem w jednym z wymienionych języków. Ze zwolnienia można korzystać w okresie od 28 dni do 6 miesięcy po pozytywnym teście. Wszystkie potrzebne informacje znajdziemy na stronie Ambasady Niemiec albo stronie polskiego MSZ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.