Mandat za brak prawa jazdy. Jeden z najwyższych w Polsce. Kiedy go dostaniemy?

Jazda bez prawa jazdy skończy się 500-złotowym mandatem, ale w. najlepszym przypadku! W najgorszym kara może dotyczyć wysokiej grzywny, zakazu prowadzenia czy nawet pozbawienia wolności.

Kierowcy nie musza już wozić ze sobą prawa jazdy. Czy to oznacza, że za brak tego dokumentu nie grozi im mandat? Co do zasady tak. Tylko że w tym przypadku należy rozróżnić kilka kwestii. Czymś innym jest jazda, gdy kierowca zostawi dokument prawa jazdy w domu, a czyś innym jazda, gdy "kierowca" nie ma uprawnień wcale. Drugi z przypadków musi zakończyć się karą. I co gorsze, ta będzie naprawdę surowa...

Mandat za brak prawa jazdy: 500 zł dla kierowcy i 300 zł dla właściciela

W sytuacji, w której okaże się że kierowca pojazdu zatrzymanego do kontroli przez funkcjonariuszy nie ma prawa jazdy, mandat wyniesie 500 zł, a do tego prowadzący nie będzie mógł kontynuować jazdy. I choć kara już wydaje się wysoka, na tym konsekwencje skończą się, jednak wyłącznie za pierwszym razem. Osoba popełniająca to wykroczenie wielokrotnie, powinna liczyć się z tym że policjanci skierują sprawę do sądu. A sędzia może orzec grzywnę wynoszącą do 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat.

Zobacz wideo

Warto w tym punkcie wspomnieć o tym, że mandat za brak prawa jazdy otrzyma nie tylko kierowca, ale i... właściciel pojazdu. Dopuszczenie do prowadzenia samochodu osoby nieposiadającej wymaganych prawem uprawnień też jest wykroczeniem. W takim przypadku mandat wynosi 300 zł.

Mandat za brak prawa jazdy właściwej kategorii

Bardzo analogicznie będzie wyglądać sytuacja w przypadku kierowców, którzy choć mają prawo jazdy, kierują pojazdem który nie jest objęty posiadaną przez nich kategorią. Przykład? Mają prawo jazdy B, a siedzą za kierownicą samochodu ciężarowego. W ich przypadku kluczowa jest jednak potencjalny zakaz prowadzenia pojazdów - bo ten obejmie nie tylko kategorię, której kierowca nie miał w chwili kontroli, ale także te już posiadane.

Kierowca prawo jazdy miał… Jaki wtedy jest mandat?

Oczywiście czasami kierowcy nie mają prawa jazdy nie dlatego, że nie zdali egzaminu, a dlatego że policja odebrała im uprawnienia. Jak w takim przypadku skończy się kontrola drogowa?

  1. Kierowca ma prawo jazdy zabrane na 3 miesiące po przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym o minimum 50 km/h - pierwsza kontrola oznacza przedłużenie zakazu do pół roku, druga całkowite odebranie uprawnień.

2. Kierowca ma cofnięte uprawnienia na mocy wyroku sądowego lub po przekroczeniu dozwolonej ilości punktów karnych - grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15, a do tego kierowca może otrzymać karę pozbawienia wolności do lat dwóch.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.