Policja rozpoczyna akcję NURD. Patrole będą czekać m.in. przy przejściach dla pieszych

Na środę policja zaplanowała akcję NURD. Patrole w całym kraju będą obserwować zachowanie kierowców samochodów w pobliżu przejść dla pieszych, ale i samych pieszych na pasach. Uważniejsi powinni być też użytkownicy hulajnóg.
Zobacz wideo Studio Biznes odc. 80

NURD, czyli "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to akcja, którą policja organizuje cyklicznie. Funkcjonariusze w całym kraju zwracają wtedy szczególną uwagę właśnie na bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu i robią to na kilka sposobów.

W środę akcja NURD

Najczęściej obserwowane są najbardziej niebezpieczne dla pieszych miejsca, takie jak przejścia dla pieszych. I to zarówno z ziemi, jak i z powietrza (przy pomocy dronów). Tak będzie i tym razem. W środę, 16 czerwca w całej Polsce policjanci drogówki będą patrolować przede wszystkim przejścia na drogach o dużym natężeniu ruchu.

Podkreślają jednak, że zwracać będą uwagę na wszystkie kierowców i pieszych, jakie dostrzegą. Co więcej, dzisiejsza akcja NURD będzie też dla policji świetną okazją do obserwowania osób kierujących hulajnogami elektrycznymi i urządzeniami transportu osobistego. Od 20 maja obowiązują w Polsce nowe przepisy regulujące poruszanie się przy pomocy tych pojazdów.

Warto pamiętać też, że od 1 czerwca zmieniły się przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Ci drudzy mają teraz pierwszeństwo już w momencie wchodzenia na pasy. Sami muszą jednak pamiętać, że używanie telefonów na zebrze jest zabronione (do 500 zł mandatu).

Tysiąc wykroczeń w jeden dzień

Akcja policji nie powinna dziwić. Na przejściach dla pieszych polscy kierowcy popełniają wiele wykroczeń, choć oczywiście i sami piesi nie zawsze przestrzegają przepisów. W lutym br. w ramach akcji NURD w jeden dzień, w samym tylko województwie podlaskim policja zarejestrowała przy pomocy drona prawie tysiąc wykroczeń (na samych przejściach dla pieszych).

Zgodnie z przewidywaniami, większość z nich (670) popełnili kierowcy samochodów. Na drugim miejscu byli piesi (255), a 30 wykroczeń została spowodowana przez rowerzystów.

Więcej o: