Apteczka obowiązkowa w każdym aucie. Ministerstwo ma inne zdanie. Nie będzie zmian

Polska jest jednym z krajów naszej części świata, w którym nie wymaga się, by każdy kierowca woził w samochodzie apteczkę. I to się raczej nie zmieni. Ministerstwo Infrastruktury chce zachęcać kierowców, a nie ich przymuszać do jeżdżenia z apteczką.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Polskie przepisy nie są zbyt wymagające względem kierowców, jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu. W aucie musimy wozić tylko dwie rzeczy - trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. W przypadku gaśnicy ważne jest to, aby miała typ ABC i zawartość środka gaśniczego na poziomie co najmniej 1 kg, a do tego posiadała homologację i była umieszczona w miejscu łatwo dostępnym. Mandat za ich brak waha się między 20 a 500 zł. Ponadto za braki w obowiązkowym wyposażeniu pojazdu może mieć problem z przedłużeniem ważności badania technicznego podczas przeglądu w SKP.

Czy polski kierowca musi mieć apteczkę po wyjeździe z Polski?

Wiele razy podnoszona była kwestia dopisania do listy apteczki. Ta znajduje się na wyposażeniu obowiązkowym samochodu w wielu krajach Unii Europejskiej - Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, na Litwie i Łotwie, Malcie, w Niemczech i Słowenii. Czy polski kierowca powinien się zaopatrzyć w apteczkę przed podróżą do któregoś z tych krajów. Ze względów bezpieczeństwa - tak, ale nie ma takiego przymusu. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską samochód musi być wyposażony w sposób, w jaki określają przepisy kraju, gdzie został zarejestrowany.

Nie musicie więc kupować apteczki w obawie przed mandatem, ale na pewno warto ją kupić i wozić w samochodzie, nawet jeśli nie jest ona wymagana przepisami. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Warto też wozić w aucie kamizelkę odblaskową. W razie awarii będziecie znacznie lepiej widoczni - dacie sobie pewność, że inni kierowcy was zauważą.

Zobacz wideo Myślała, że ma pierwszeństwo, zajechała drogę ciężarówce. Tak nie powinno włączać się do ruchu

Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza zmieniać przepisów

Wprowadzenie obowiązku wożenia w samochodzie apteczki poruszył poseł Aleksander Miszalski. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że apteczka może się okazać, żeby udzielić pierwszej pomocy. 

- Wprawdzie judykatura i literatura prawnicza stoi na stanowisku, że koniecznym do wypełnienia obowiązku udzielenia pomocy w jego minimalnym zakresie jest jedynie wezwanie służb ratunkowych, jednak zważywszy na fakt, że każdy kierowca w ramach kursu na prawo jazdy obowiązkowo przechodzi także szkolenie z pierwszej pomocy, zasadnym wydaje się uznać, że kierowcy w praktyce byliby gotowi do udzielenia pomocy przynajmniej w zakresie niezbędnym dla utrzymania czynności życiowych do czasu przybycia służb ratunkowych. Aby mogli to jednak zrobić w sposób nie zagrażający ich życiu lub zdrowiu, muszą być wyposażeni w podstawowy sprzęt medyczny, taki jak rękawiczki gumowe czy maseczka służąca do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej - czytamy w interpelacji - Można dojść do konstatacji, że zaliczenie apteczki w poczet niezbędnego wyposażenia samochodu osobowego w sposób oczywisty wpłynęłoby na poczucie bezpieczeństwa kierowców postawionych w sytuacji konieczności podjęcia działań ratunkowych, a to z kolei mogłoby się przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa ofiar wypadków w ruchu drogowym - dodaje poseł.

Do pytań bardzo jasno ustosunkowało się Ministerstwo Infrastruktury.

Jednocześnie informuję, że resort infrastruktury nie planuje obecnie zmian w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022, z późn. zm.) w zakresie włączenia do obowiązkowego wyposażenia pojazdu apteczki spełniającej normę DIN 13164

- napisał w odpowiedzi Rafał Weber, sekretarz stanu w MI. Resort nie zamierza wymagać na kierowcach wożenia apteczki przepisami, ale gorąco ich do tego zachęca wieloma akcjami edukacyjnymi.

Ministerstwo Infrastruktury wielokrotnie we wszelkich działaniach informacyjno – edukacyjnych skierowanych do uczestników ruchu drogowego (w tym do kierowców), rekomendowało i nadal to robi, dobrowolne wyposażenie pojazdów w apteczki pierwszej pomocy.

Czy waszym zdaniem to wystarczy? Wozicie apteczkę w swoim samochodzie? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.