Przeszło 400 znaków drogowych - potencjalnie tyle oznaczeń może pojawić się przy drogach w Polsce. Czy kierowcy znają je wszystkie? Niestety nie zawsze. I choć powinni umieć rozszyfrować każde z oznaczeń, są też takie znaki, które pojawiają się niezwykle rzadko. A jak wiadomo wiedza nieużywana powoli zaczyna być zapomniana. Jakie są najdziwniejsze i najrzadsze znaki drogowe? Na potrzeby tego materiału wybraliśmy trzy oznaczenia. Sprawdźmy ich definicje.
Konia z rzędem temu, kto ostatnio widział w Polsce wózek rowerowy. Mimo wszystko przepisy ruchu drogowego odnoszą się także do ich kwestii. W jaki sposób? A chociażby za sprawą znaku B-11 "Zakaz wjazdu wózków rowerowych". Oznaczenie w teorii stosuje się przede wszystkim przy drogach o dużym natężeniu ruchu - czyli na takich, na których wózek tego typu mógłby stanowić zagrożenie dla innych użytkowników poprzez tamowanie ruchu i konieczność wyprzedzania. Jakich pojazdów dotyczy znak B-11? Wózków rowerowych oraz motorowerowych i rowerów wielośladowych - bez względu na przeznaczenie (przewóz ładunków lub osób).
Bardzo często jest tak, że znakom zakazu pojawiającym się przy drogach towarzyszą tabliczki precyzujące ich znaczenie. Dobrym przykładem jest tabliczka T-22 wskazująca, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych. Kiedy najczęściej się ją spotyka? Przy znakach B-1 "Zakaz ruchu w obu kierunkach", B-2 "Zakaz wjazdu", B-21 "Zakaz skręcania w lewo" lub B-22 "Zakaz skręcania w prawo". Tabliczka T-22 jest spotykania nie tylko w towarzystwie znaków zakazu. Pojawia się też przy oznaczeniu D-3 "Droga jednokierunkowa" i C-16 "Droga dla pieszych".
Definicja znaku W-1 oznacza liczbowe wskazanie klasy obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym. To nie jedyne oznaczenie wskazujące ograniczenia dla pojazdów wojskowych. Ich cecha charakterystyczna? Tablice są okrągłe, mają czarną obwódkę oraz żółte tło.