Bezterminowe prawo jazdy. Każdy musi je wymienić. Data i koszty mogą zaskoczyć

Od 2013 roku prawa jazdy są wydawane na maksymalnie 15 lat. Przed tą datą część kierowców otrzymywała je bezterminowo. Za jakiś czas również posiadacze bezterminowych prawd jazdy muszą dokonać obowiązkowej wymiany. Proces ruszy w 2028 roku, potrwa pięć lat i będzie trochę kosztować.

Po zakończeniu tej operacji w 2033 roku nikt nie będzie miał prawa jazdy bezterminowo. Każdy kierowca będzie musiał wymieniać ten dokument na nowy maksymalnie co 15 lat. Możliwość przyznawania prawa jazdy bez terminu ważności została zlikwidowana przez reformę, której przepisy weszły w życie 19 stycznia 2013 roku.

Zobacz wideo Nowe przepisy ruchu drogowego na przejściach dla pieszych. Kierowco obejrzyj to

Po polskich drogach jeździ wielu kierowców, którym prawo jazdy zostało przyznane bezterminowo. W przeszłości jeśli lekarz przeprowadzający badanie nie widział przeciwskazań, mógł wydać orzeczenie o urezygnacji z terminu ważności. Posiadacze takiego dokumenty w rubryce ważności (nr 11, "Ważne do") zamiast daty mają poziomą kreskę.

Ta reguła zmieniła się z różnych powodów. Ustawodawca uznał, że przez 15 lat wygląd posiadacza dokumentu i stan zdrowia kierowcy mogą ulec tak dużej zmianie, że konieczna jest weryfikacja. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Pogarszający się wzrok lub refleks może powodować zagrożenie. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie ocenić jego poziomu, a jeszcze trudniej przychodzi nam przyznanie się, że powinniśmy odłożyć kluczyki od samochodu na półkę.

Jednak kierowcy-posiadacze bezterminowego prawa jazdy, nie muszą się tym przejmować jeszcze przez długi czas. Obowiązkowa wymiana dokumentów potrwa od 2028 do 2033 roku. To znaczy, że rozpocznie się za siedem lat. Nawet wówczas nie będzie konieczne badanie lekarskie. Chodzi o wymianę przeterminowanego dokumentu potwierdzającego bezterminowo przyznane uprawnienia. Przynajmniej w teorii.

Na zdjeciu dokumenty prawo jazdy , dowod rejestracyjny oraz bilet komunikacji miejskieNa zdjeciu dokumenty prawo jazdy , dowod rejestracyjny oraz bilet komunikacji miejskie Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Wyborcza.pl

Bezterminowe prawo jazdy. Wymiana, cena, czas

Cena wymiany dokumentu może być w każdej chwili zmieniona rozporządzeniem. Aktualnie, w 2021 roku wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. Skąd taka dziwna kwota? Pięćdziesiąt groszy to opłata ewidencyjna, koszt samej operacji wydania dokumentu został określony na 100 zł. Dodatkowym kosztem może być wykonanie aktualnego i zgodnego z wytycznymi zdjęcia do nowego dokumentu. Zazwyczaj kosztuje kilkadziesiąt złotych, jeśli robi je zawodowy fotograf. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie cena wymiany prawa jazdy za osiem albo dziesięć lat, ale jedno jest pewne: nie będzie tańsza niż w tej teraz.

Łączny koszt na pewno przekroczy 100 zł, ale kierowcy nie będą mieli wyboru. Mimo, że nie ma obowiązku wożenia dokumentu ze sobą, bo stan naszych uprawnień funkcjonariusze uprawnionych służb mogą sprawdzić w elektronicznym systemie ewidencji CEPiK, to jego posiadanie jest obowiązkowe.

Posiadacze bezterminowego prawa jazdy nie będą musieli przechodzić badania lekarskiego w czasie wymiany dokumentu. Jego koszt w tej chwili wynosi 200 zł, a cena jest określona ustawowo. Co innego z tymi, którzy mają przyznane uprawnienia czasowo. Takie osoby będą zmuszone ponieść jego koszt. Najczęściej termin ważności jest wyznaczany z powodu wady wzroku.

Po kilku latach stan wzroku może się zmienić w stopniu wymagającym korekty okularów lub szkieł kontaktowych, a w skrajnych przypadkach zupełnie uniemożliwić jazdę samochodem oraz innymi pojazdami.

mObywatel - mPrawo Jazdy w telefoniemObywatel - mPrawo Jazdy w telefonie Cyfryzacja KPRM

Bezterminowe prawo jazdy. Obowiązek, koszt i data

Zaświadczenia od lekarza nie będą musieli dostarczać również kierowcy wymieniający prawo jazdy z innego powodu niż upływ terminu ważności. Prawo jazdy wymienia się również po zmianie nazwiska albo uzyskaniu nowych uprawnień. Jeśli poprzednie mamy przyznane bezterminowo, to niezależnie od terminu obowiązywania nowej kategorii, która je rozszerza, poprzednie nie powinny ulec zmianie.

Tak jest teoretycznie, ale w urzędach zdarzają się pomyłki. Powszechnie znana jest historia zawodowego kierowcy, który po rozszerzeniu swoich uprawnień otrzymał nowy dokument z terminem ważności dla wszystkich kategorii. O swoje uprawnienia musiał walczyć w sądzie. Na początku 2021 roku zapadł przychylny dla niego wyrok. Zgodnie z nim termin obowiązywania uprawnień nie został rozszerzony, na te przyznane wcześniej bezterminowo.

Więcej o:
Copyright © Agora SA