VIP-y też muszą znać przepisy, czyli jak powinna wyglądać uprzywilejowana kolumna

Zobaczyłeś kilka pojazdów, z których pierwszy i ostatni jedzie na sygnałach? To może być kolumna pojazdów uprzywilejowanych. Może być, ale nie musi. Bo nawet VIP-y są zobligowani do wypełnienia wymogów stawianych przez prawo.

Transport najważniejszych osób w państwie wymaga specjalnych procedur. Właśnie dlatego w ustawie Prawo o ruchu drogowym pojawił się zapis mówiący o pojazdach uprzywilejowanych. Jeden pojazd to jednak za mało - bo czasami poruszają się one w kolumnie. Kiedy tak się dzieje? Gdy na drodze pojawi się premier wraz z pełną ochroną. I choć przejazd tzw. VIP-ów odbywa się na specjalnych prawach, ich otrzymanie nie jest bezwarunkowe. Bo żeby samochody można było uznać za kolumnę pojazdów uprzywilejowanych, najpierw muszą spełnić pewne warunki.

Batalion czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa  wyjeżdża na manewry do Niemiec, grudzień 2020 r.Kolumna wojskowa - czy można ją wyprzedzać?

Kolumna pojazdów uprzywilejowanych: jakie warunki musi spełnić?

  1. Pojazd jadący z przodu i z tyłu musi wysyłać sygnały świetlne w postaci niebieskiego i czerwonego światła błyskowego oraz jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie,
  2. Pojazd jadący z przodu kolumny powinien mieć włączone światła mijania lub drogowe,
  3. Pojazdy jadące w środku kolumny mogą nie mieć włączonych świateł błyskowych czy sygnałów dźwiękowych.

Czy pojazdu uprzywilejowane muszą stosować się do przepisów?

Czy na początku i końcu kolumny pojazdów uprzywilejowanych zawsze musi jechać radiowóz? Nie. Dla przykładu pojazdy SOP-u choć nie mają oznaczeń przypominających policyjne, posiadają wszelkie konieczne urządzenia wysyłające sygnały dźwiękowe i świetlne. Jakie uprawnienia oznacza nadanie statusu kolumny pojazdów uprzywilejowanych? Auta takie w dużej mierze mogą nie stosować się do przepisów o ruchu drogowym, zakazów postoju czy znaków i sygnałów drogowych. W dużej mierze, bo aby nabrać takie uprawnienia, ich kierowcy muszą zastosować zasadę szczególnej ostrożności.

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy uczestniczy w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych. - art. 53 2. pkt. b ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zobacz wideo Limuzyna Volvo w Studiu Biznes. S90 zaskakuje napędem. Mocą, ale nie tylko

Widzisz kolumnę uprzywilejowaną? Zjedź jej z drogi!

Kierowcy poruszający się na drodze, na której pojawi się właściwie oznaczona kolumna pojazdów uprzywilejowanych, powinni w pierwszej kolejności ułatwić jej przejazd. To może oznaczać zmianę pasa ruchu, a nawet zjechanie na pobocze czy pas zieleni. To jednak nie koniec, bo pojazdy nie mogą wyprzedzać kolumny w terenie zabudowanym i nie mogą jej przerywać - wjeżdżać między poszczególne samochody jadące w niej. Co z pieszymi? Ich również dotyczy obowiązek ułatwienia przejazdu kolumnie. W ten sposób powinni się np. powstrzymać przed wkroczeniem na jezdnię pomimo wyświetlania przez sygnalizator światła zielonego.

Więcej o: