Autostrady A1, A2 i A4 całe w ładowarkach. Punkty ładowania samochodów elektrycznych będą też na ekspresówkach

Na autostradach i ekspresówkach pojawiają się kolejne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W najbliższym czasie wiele z nich stanie przy autostradach A1, A2 i A4, ale także przy niektórych drogach ekspresowych. Nowe stacje zaczną ładować już za rok.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych w aż 28 lokalizacjach. Ładowarki pojawią się przy Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) typu I, m.in. przy autostradach A1, A2 i A4 oraz przy drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Uruchomienie stacji planowane jest na drugą połowę 2022 roku.

Zobacz wideo

Rozwój infrastruktury

Samochody elektryczne wciąż okupione są jedną wadą - długim czasem uzupełniania akumulatorów. Dlatego pojawia się coraz więcej punktów szybkiego ładowania. Stawiane są nie tylko w miastach, ale także przy trasach, by umożliwić kierowcom aut elektrycznych dalsze podróże.

GDDKiA podpisało umowę z wykonawcami na dzierżawę fragmentów nieruchomości przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i pełnienie roli ich operatora i dostawcy prądu. Każda ze stacji powinna posiadać minimum dwa punkty ładowania, każdy o mocy nie mniejszej niż 50 kW (do decyzji dzierżawcy jest docelowa moc stacji).

Twój elektryk będzie ładowany w pit stopie. Zupełnie jak bolid F1!Twój elektryk będzie ładowany w pit stopie. Zupełnie jak bolid F1! Hyundai

Gdzie powstaną nowe stacje ładowania?

W ramach dziesięciu umów podpisanych z konsorcjum firm Ekoen (lider) oraz Ekoenergetyka - Polska (partner) powstaną stacje ładowania na 18 MOP-ach.

 1. MOP Skoszewy Wschód i MOP Skoszewy Zachód, autostrada A1;
 2. MOP Knurów Wschód i MOP Knurów Zachód, autostrada A1;
 3. MOP Sobótka i MOP Cichmiana, autostrada A2;
 4. MOP?Mokrzyska i MOP Bagno, autostrada A4;
 5. MOP Bratkowice i MOP Dąbry, autostrada A4;
 6. MOP Kaszyce i MOP Zamiechów, autostrada A4;
 7. MOP Marwice Wschód i MOP Marwice Zachód, droga ekspresowa S3;
 8. MOP Grabin Wschód i MOP Grabin Zachód, droga ekspresowa S7;
 9. MOP Występa Zachód, droga ekspresowa S7;
 10. MOP Ostrożne, droga ekspresowa S8.

Mercedes EQC na stacji ładowania 100 kWMercedes EQC na stacji ładowania 100 kW fot. ŁK

Kolejnych sześć umów na budowę stacji na kolejnych dziesięciu MOP-ach podpisano z firmą Greenway Polska.

 1. MOP Podłęże i MOP Zakrzów, A4;
 2. MOP Jawornik i MOP Jastrząbka A4;
 3. MOP Młyniska i MOP Budy A4;
 4. MOP Kunowo Wschód i MOP Kunowo Zachód, droga ekspresowa S3;
 5. MOP Lutek, droga ekspresowa S7;
 6. MOP Majdany Wielkie, droga ekspresowa S7.

Przybywa stacji ładowania na drogach krajowych

W drugiej połowie ubiegłego roku do dyspozycji kierowców oddano kolejne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Były to m.in. cztery punkty ładowania w ciągu autostrady A4 - dwa na MOP Wierzbnik oraz dwa na MOP Jankowice Wielkie. Od listopada ubiegłego roku kierowcy mogą korzystać również ze stacji na MOP Jonas Południe (kierunek Warszawa) w ciągu S8. W styczniu 2021 r. udostępniono drugą stację na dolnośląskim odcinku S8, tym razem na MOP Jonas Północ (kierunek Wrocław).

Punkty ładowania pojazdów elektrycznych działają obecnie na 20 MOP-ach, z czego sześć na MOP kategorii I, ulokowanych przy autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez GDDKiA. W realizacji są punkty ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych 21 MOP-ach kategorii I. Z większości z nich użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. 28 punktów, na które właśnie podpisano umowy, zacznie działać w drugiej połowie 2022 roku.

Seat Mii ElectricSeat Mii Electric fot. Seat

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.