Już nie będzie mandatu dla zapominalskich. Jak pobrać prawo jazdy na telefon?

Mandat dla zapominalskich? To na szczęście już przeszłość. Kierowca nie musi wozić prawa jazdy. Ale czy z przepisów warto korzystać? Są przypadki, w których dokument przydaje się. A to kieruje uwagę w stronę prawa jazdy w telefonie.

Ile osób w Polsce posiada prawo jazdy? Według najnowszych statystyk to nawet 22 miliony! Dobra informacja dla każdej z nich? Od 5 grudnia 2020 roku nie trzeba wozić ze sobą dokumentu podczas podróżowania po krajowych drogach. Policji w czasie kontroli drogowej wystarczy dowód osobisty, a tym samym brak prawka nie zakończy się 50-złotowym mandatem. Tylko czy dokument rzeczywiście można zostawić w domu? Nie zawsze. Bo czasami dane wpisane na nim są niezbędne. I przykładów takich nie brakuje.

Kiedy prawo jazdy może się przydać na drodze?

Pierwszym z brzegu jest urzędniczy błąd - może się okazać, że dane zapisane w CEK nie zgadzają się z tym, co zostało wpisane na prawo jazdy. W takim przypadku to dokument będzie przemawiać na korzyść kierowcy w razie kontroli drogowej przeprowadzonej przez policję. Po drugie fizycznie posiadane prawko będzie niezbędne podczas udowadniania posiadania uprawnień czy spisywania oświadczenia sprawcy po kolizji drogowej lub w czasie wynajmowania samochodu z wypożyczalni.

Prawo jazdy w telefonie: jak je ściągnąć? Opis w 5 krokach!

Tylko czy mówiąc o dokumencie prawa jazdy zawsze trzeba mieć na myśli druczek chowany w portfelu? Od 5 grudnia 2020 roku prawo jazdy ma też wersję elektroniczną. Pojawia się w komórce i zawiera dokładnie te same dane, które pojawiają się w dokumencie. Wskazuje m.in. posiadane uprawnienia, ich datę ważności czy numer i serię. Zatem jak pobrać prawo jazdy na telefon? Kierowca musi wykonać kilka kroków.

  1. Konieczne jest posiadanie aktywnej aplikacji mObywatel,




      • tożsamość autoryzuje się w niej za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej,





  2. W aplikacji mObywatel należy nacisnąć znak "+" oznaczający dodaj dokument,




      • znajduje się w oknie górnym,





  3. Po rozwinięciu menu trzeba wybrać opcję mPrawo jazdy,
  4. W celu potwierdzenia operacji może być konieczna kolejna autoryzacja profilem zaufanym lub bankowością elektroniczną,
  5. I... w zasadzie tyle - mPrawo jazdy może jednak nie pojawić się od razu,




      • czasami na dodanie dokumentu potrzeba kilku minut.





Zobacz wideo Na obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 50 km/h. Stracił prawo jazdy

Czy prawo jazdy na telefon jest bezpieczne dla danych kierowcy?

No dobrze, ale czy prawo jazdy w telefonie jest bezpieczne? Dane są szyfrowane i podpisane certyfikatem, a jeden certyfikat jest przypisany tylko do jednego konta. Gdyby kierowca zgubił telefon, również nie musi się obawiać. Dostęp do mObywatela i mPrawa jazdy jest chroniony hasłem - np. kodem PIN, odciskiem palca lub wzorem twarzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.