Debiutuje nowa Kia Sportage. Wyznaczy nowy standard wyglądu SUV-ów?

Kia właśnie pokazała nową odsłonę swojego bestsellerowego SUV-a. Sportage doczekał się gruntownie odświeżonej, wręcz futurystycznej wersji. Model ma wyznaczyć nowe standardy w klasie SUV-ów dzięki nowatorskiej i odważnej stylistyce.

To już piąta generacja Kii Sportage. Po raz pierwszy w 28-letniej historii tego modelu w gamie znajdzie się wersja przeznaczona wyłącznie na rynki europejskie. Kia w ciągu ostatnich dwóch dekad przeszła niewyobrażalną transformację. Z aut poprawnych i niezbyt emocjonujących, stała się pionierem technologii. Od lat Koreańczycy nie wypuścili na rynek modelu, który by nim nie zawładnął. Patrząc na zdjęcia nowego Sportage'a można podejrzewać, że z tym modelem będzie podobnie.

Zobacz wideo Najważniejsza premiera marki KIA w 2020 roku i najnowocześniejszy samochód tego producenta. Jak sprawdza się na drodze?

SUV z przyszłości

Nowa Kia Sportage wyróżnia się bardzo masywną, muskularną i nowoczesną stylistyką. Odważny, futurystyczny przód to nowość nie tylko dla marki, ale i na rynku SUV-ów. Czarna osłona chłodnicy rozciąga się na całą szerokość nadwozia i stanowi główny wizualny element samochodu – z charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej w kształcie bumerangu, tworzącymi krawędzie reflektorów. Z tyłu Sportage wyróżnia się szerokimi nadkolami, a tylne lampy wręcz "wcinają się" w nadwozie i są połączone poziomą linią, tworząc główny element pokrywy bagażnika.

Kia EV6 GT-lineNowa Kia EV6 GT. Drżyj Porsche

Opracowanie Sportage dało naszym utalentowanym zespołom projektowym niesamowitą okazję do zrobienia czegoś nowego. Jednocześnie, mogliśmy czerpać inspirację z niedawnego odświeżenia marki i jej loga oraz zaprezentowania EV6. Wszystko razem sprawiło, że nowy Sportage przyciąga uwagę nowoczesnym i innowacyjnym, jak na SUV-a, designem. W przypadku nowego Sportage nie chcieliśmy zrobić wyłącznie kroku naprzód. Naszą ambicją było przejście na zupełnie inny poziom designu w segmencie SUV-ów

– mówi Karim Habib, wiceprezes i dyrektor Global Design Center.

Kia Sportage 2021Kia Sportage 2021 Kia

Nowoczesne wnętrze

We wnętrzu znalazł się zakrzywiony wyświetlacz ze smukłym panelem dotykowym. Rozciąga się przed kierowcą i nad konsolą środkową, optycznie poszerzając deskę rozdzielczą. Mimo postępującej cyfryzacji, zostawiono prosty manualny panel do sterowania klimatyzacją, a klasyczną wajchę do zmiany biegów zastąpiły przyciski (tak jak w nowym Sorento).

Choć Kia pokazała światu zdjęcia nowego modelu Sportage, póki co nie znamy danych technicznych. Auto ma trafić do salonów w pierwszym kwartale 2022 roku, więc dokładną gamę silnikową powinniśmy poznać najpóźniej za kilka miesięcy.

Kia K8 2021Kia K8 już oficjalnie. Do Europy nie dojedzie, ale może być zapowiedzią rewolucji

Kia Sportage 2021Kia Sportage 2021 Kia

Więcej o: