Mandat za korzystanie z telefonu. Zapłaci nie tylko kierowca, ale też rowerzysta i pieszy

Telefon rozprasza kierowcę i odrywa jego wzrok od drogi. Dlatego korzystanie z niego podczas jazdy jest zakazane. Mało osób wie, że również rowerzysta powinien się powstrzymać przed zabawą smartfonem, a od 1 czerwca także pieszy.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy to prosta droga do spowodowania zagrożenia. Zwłaszcza w dobie wszechobecnych smartfonów jest to palący problem. Przez telefon już nie tylko rozmawiamy i wysyłamy SMS-y, ale możemy także sprawdzić skrzynkę pocztową, najświeższe informacje albo wejść do jednego z komunikatorów. Kierowcy często korzystają też z nawigacji, a niewielu z nich ma uchwyt na komórkę.

Policja na każdym kroku podkreśla, jak niebezpieczne jest używanie telefonu podczas jazdy. To jedna z najbardziej rozpraszających czynności za kierownicą - żeby spojrzeć na ekran komórki musimy oderwać wzrok od drogi. Każda sekunda nieuwagi może być brzemienna w skutkach, gdy np. na jezdnię wybiegnie dziecko, a my zareagujemy z opóźnieniem. A statystyki policji przerażają - aż 8 na 10 kierowców w Polsce używa telefonu podczas jazdy.

KaretkaTylko SMS? Kierowca z telefonem w ręku jest równie niebezpieczny co ten pod wpływem

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem - mandat

Za używanie telefonu podczas jazdy bez użycia zestawu głośnomówiącego grozi kierowcy 200 złotych mandatu oraz 5 punktów karnych.

Używanie telefonu podczas jazdy rowerem - mandat

W taryfikatorze mandatów rowerzystów znajdziemy także zachowania, które są zabronione. Na publicznych drogach nie powinniśmy jeździć bez trzymanki albo używać podczas jazdy telefonu komórkowego. Kara pieniężna jest identyczna jak w przypadku kierowcy.

  • Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego - 200 zł.
  • Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach - 50 zł.

RowerTaryfikator mandatów rowerzysty 2021. M.in. za jazdę bez trzymanki, piwo, zły stan roweru

Używanie telefonu przez pieszego - mandat

Od 1 czerwca w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy, których głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Główną zmianą jest poszerzenie pierwszeństwa pieszych - wcześniej mieli pierwszeństwo podczas przechodzenia przez zebrę, od 1 czerwca zyskali je w momencie wchodzenia na pasy. Równocześnie wprowadzono zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście lub torowisko. Dlaczego? Zapewne, żeby zwrócić uwagę, że na przejściach pieszy wciąż ma obowiązki, musi zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że może bezpiecznie przejść. Oderwanie się od ekranu ma mu w tym pomóc. Mandat waha się między 50 a 100 zł.

Zobacz wideo
Więcej o: