Kierunek wakacyjnych wyjazdów? Polacy od lat chętnie podróżują za granicę. Czy wpływ ma na to pandemia? Nie zawsze - zmienia jednak sposób podróżowania. Bo Polacy coraz chętniej wyjeżdżają własnymi autami. Pojazd jest bezpieczniejszy z uwagi na warunki epidemiologiczne, a do tego pozwala na sprawne poruszanie się na miejscu wyjazdu. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że nie w każdym państwie kierowca może sobie pozwolić np. na odrobinę wina do kolacji.
Materiał zaczniemy jednak od rekordzistów - tj. państw, które dopuszczają największą ilość alkoholu we krwi kierowcy. O jakich krajach mowa? O Wielkiej Brytanii, Malcie czy Lichtensteinie. W przypadku tych państw prowadzący może "wydmuchnąć" nawet 0,8 promila - a to w przeliczeniu na alkohol więcej niż dwa kieliszki czystej wódki. Europejski standard? To zdecydowanie taka sama wartość, jaka obowiązuje w Polsce. Za nietrzeźwego kierowcę uważa się taką osobę, która ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi. Jakie państwa stosują tą normę? Lista jest długa: Hiszpania, Francja, Irlandia, Belgia, Portugalia, Niemcy, Dania, Włochy, Grecja, Austria, Finlandia czy Słowenia.
Kierowcy wybierający się za granicę powinni pamiętać o tym, że są kraje w których podczas jazdy samochodem nie można mieć alkoholu we krwi w ogóle. Zerowy wynik powinno pokazać badanie przeprowadzone m.in. przez policjantów z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii czy Węgier.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu za granicą? Jednym z najbardziej liberalnych krajów pod wpływem poziomu upojenia jest Wielka Brytania. Jednocześnie kierowca, który przekroczy dozwolony poziom alkoholu we krwi, podlega surowej karze. Ta zakłada nawet pół roku pozbawienia wolności oraz 5 tys. funtów grzywny. W Niemczech kierowca musi zapłacić 3 tys. euro, ale w zamian straci prawo jazdy i może trafić do więzienia nawet na 5 lat. We Francji z kolei grzywna to 4,5 tys. euro, a do tego prowadzący będzie miał odebrane prawo jazdy.
Ciekawy system karania pijanych kierowców mają Włosi. Gdy prowadzący przekroczy dopuszczony prawem limit 0,5 promila, ale nie będzie miał więcej alkoholu we krwi niż 0,8 promila, zostanie ukarany mandatem wynoszącym od 500 do 2 tys. euro. Gdy alkomat wykaże od 0,8 do 1,5 promila, grzywna wyniesie od 800 do 3200 euro. Powyżej 1,5 promila kara sięga kwoty od 1,5 do 6 tys. euro, a do tego kierowca musi się liczyć z utratą uprawnień do kierowania pojazdami. Prawo jazdy jest odbierane nawet na dwa lata!