Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy? Lista miast w Polsce, statystyki nie kłamią

Jak uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami? Kandydat na kierowcę musi pojawić się w WORD-zie. W którym? Najlepiej w tym, w którym najłatwiej jest zdać egzamin na prawo jazdy. Oto lista placówek.

Droga do prawa jazdy jest prosta. Kandydat na kierowcę musi założyć profil PKK, zapisać się na kurs na prawo jazdy i zdać egzamin wewnętrzny. Kolejny krok? To udać się do wybranego WORD-u i zapisać na egzamin na prawo jazdy. Tylko do którego WORD-u się udać? W teorii do najbliższego miejscu zamieszkania. Cześć kierowców nie chce jednak zdawać się wyłącznie na wiedzę i szczęście. Szczęściu chcą pomagać! W jaki sposób? Wybierając ten ośrodek egzaminacyjny, w którym prawdopodobieństwo pozytywnego egzaminu na prawo jazdy jest największe.

Egzamin na prawo jazdy: czy można zdawać poza miejscem zamieszkania?

Czy możliwa jest egzaminacyjna turystyka? Jak najbardziej. Kursant po założeniu profilu PKK i zaliczeniu kursu na prawo jazdy może odbyć egzamin tak naprawdę w dowolnym ośrodku egzaminacyjnym. W przypadku WORD-ów nie obowiązuje coś takiego jak regionalizacja. Co więcej, na egzamin można zapisać się internetowo za pośrednictwem serwisu info-car.pl.

Teoretyczny egzamin na prawo jazdy. Najłatwiej w Lublinie!

Pierwszym krokiem do uprawnień do kierowania pojazdami jest teoretyczna część państwowego egzaminu na prawo jazdy. Gdzie najłatwiej ją zdać? Statystyki z roku 2020 jasno pokazują, że w... Lublinie! Tam aż 65 proc. testów kończyło się wynikiem pozytywnym. Wynik niewiele niższy pojawia się w statystykach z Rzeszowa, Bielska-Białej, Łodzi, Krosna, Bydgoszczy, Poznania, Szczecina czy Warszawy. Gdzie najtrudniej jest zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy? W Ciechanowie, Lesznie, Wałbrzychu, Radomiu i Słupsku. W przypadku tych miast zdawalność utrzymuje się w okolicy wartości 53 proc.

Zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy utrzymuje się w większości miast w Polsce na poziomie nieco poniżej 60 proc. Na tak wysoki wynik nie można liczyć w przypadku egzaminu praktycznego. Najwyższy wskaźnik? Nieco ponad 53 proc. Najniższy? Blisko 25 proc.

Egzamin praktyczny? Jedź do Ostrołęki!

Gdzie najłatwiej jest zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy? Jednym z miast jest Ostrołęka. W jej przypadku odsetek wyników pozytywnych to ponad 53 proc. Niewiele niższy wynik osiągnęli egzaminowani w Kaliszu. Zdawalność na poziomie 46 - 47 proc. dotyczy takich miast jak Suwałki, Jelenia Góra, Rzeszów czy Leszno. Gdzie najtrudniej zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy? W Koszalinie zdawalność to tylko 25 proc. - a to wynik aż o 28 proc. niższy niż w Ostrołęce! Niewiele łatwiej jest uzyskać pozytywny wynik jazd z egzaminatorem w Szczecinie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim czy Białej Podlaskiej.

Zobacz wideo Wyprzedzanie na zakręcie i podwójnej ciągłej, o krok o wypadku. 20-latek stracił prawo jazdy na pół roku

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy i ile kosztują poprawki?

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? Pełen 170 zł. Część teoretyczna wymaga wpłaty o wartości 30 zł, a praktyczna 140 zł. Co ważne, takie same opłaty dotyczą pierwszego egzaminu i takie same obowiązują w przypadku poprawek. Kwoty okazują się wysokie szczególnie w przypadku jazd. Tym samym już kilka powtórek egzaminu sprawia, że koszt uzyskania uprawnień do kierowania mocno się zwiększa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.