Pełnoletniość oznacza nie tylko dowód osobisty, ale też możliwość zdania egzaminu na prawo jazdy. I choć teoretycznie przyszły kierowca może zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami dopiero w dniu 18. urodzin, przepisy dają możliwość wcześniejszego zapisania się na kurs. Ile wcześniej można pojawić się w szkole nauki jazdy? Dokładnie na 3 miesiące przed ukończeniem pełnoletniości. To jednak nie koniec, bo wcześniej można też skończyć egzamin. Kandydat na kierowcę ma możliwość pojawić się w WORD-zie na miesiąc przed urodzinami - uprawnienia może jednak odebrać najwcześniej w urodziny.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku (…) wymaganego od kierującego pojazdem objętego tym uprawnieniem. - art. 21 ust. 1 Ustawy o kierujących pojazdami.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem może przystąpić do egzaminu państwowego nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem minimalnego wieku (…) wymaganego od kierującego pojazdem objętym tym uprawnieniem. - art. 50 ust. 1 Ustawy o kierujących pojazdami.
Istnieje możliwość, w której zgodnie z prawem kandydat na kierowcę będzie mógł zacząć kurs na prawo jazdy nawet rok przed ukończeniem pełnoletniości. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku, w którym mowa jest o uczniu uczestniczącym w zajęciach szkolnych w szkole, w której podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym. Możliwość taką dopuszcza art. 50 ust. 1.
Kiedy można zacząć prawo jazdy w przypadku innych kategorii? Stosuje się tak naprawdę analogiczne zapisy prawne - zmienia się jednak wiek. Przykłady: