Ile przed 18. można zacząć prawo jazdy?

Ile przed 18. można zacząć prawo jazdy? I jak jest z innymi kategoriami niż B? Przepisy są jednoznaczne. Obowiązują dwa terminy - miesiąc lub trzy miesiące. Który i kiedy dotyczy kandydata na kierowcę?

Pełnoletniość oznacza nie tylko dowód osobisty, ale też możliwość zdania egzaminu na prawo jazdy. I choć teoretycznie przyszły kierowca może zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami dopiero w dniu 18. urodzin, przepisy dają możliwość wcześniejszego zapisania się na kurs. Ile wcześniej można pojawić się w szkole nauki jazdy? Dokładnie na 3 miesiące przed ukończeniem pełnoletniości. To jednak nie koniec, bo wcześniej można też skończyć egzamin. Kandydat na kierowcę ma możliwość pojawić się w WORD-zie na miesiąc przed urodzinami - uprawnienia może jednak odebrać najwcześniej w urodziny.

Ile przed 18. można zacząć prawo jazdy? - przepisy:

Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku (…) wymaganego od kierującego pojazdem objętego tym uprawnieniem. - art. 21 ust. 1 Ustawy o kierujących pojazdami.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem może przystąpić do egzaminu państwowego nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem minimalnego wieku (…) wymaganego od kierującego pojazdem objętym tym uprawnieniem. - art. 50 ust. 1 Ustawy o kierujących pojazdami.

Istnieje możliwość, w której zgodnie z prawem kandydat na kierowcę będzie mógł zacząć kurs na prawo jazdy nawet rok przed ukończeniem pełnoletniości. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku, w którym mowa jest o uczniu uczestniczącym w zajęciach szkolnych w szkole, w której podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym. Możliwość taką dopuszcza art. 50 ust. 1.

Zobacz wideo Motocyklista potrącił kobietę na pasach. Stracił prawo jazdy

Kiedy można zacząć prawo jazdy? Inne kategorie.

Kiedy można zacząć prawo jazdy w przypadku innych kategorii? Stosuje się tak naprawdę analogiczne zapisy prawne - zmienia się jednak wiek. Przykłady:

 • kategoria AM - kurs 3 miesiące przed 14. urodzinami, egzamin miesiąc przed 14. urodzinami,
 • kategoria A1 - kurs 3 miesiące przed 16. urodzinami, egzamin miesiąc przed 16. urodzinami,
 • kategoria A2 - kurs 3 miesiące przed 18. urodzinami, egzamin miesiąc przed 18. urodzinami,
 • kategoria A - kurs 3 miesiące przed 20. lub 24. urodzinami, egzamin miesiąc przed 20. lub 24. urodzinami,
 • kategoria B1 - kurs 3 miesiące przed 16. urodzinami, egzamin miesiąc przed 16. urodzinami,
 • kategoria C - kurs 3 miesiące przed 21. urodzinami, egzamin miesiąc przed 21. urodzinami,
 • kategoria C1 - kurs 3 miesiące przed 18. urodzinami, egzamin miesiąc przed 18. urodzinami,
 • kategoria D - kurs 3 miesiące przed 24. urodzinami, egzamin miesiąc przed 24. urodzinami,
 • kategoria D1 - kurs 3 miesiące przed 21. urodzinami, egzamin miesiąc przed 21. urodzinami,
 • kategoria T - kurs 3 miesiące przed 16. urodzinami, egzamin miesiąc przed 16. urodzinami,
 • prawo jazdy na tramwaj - kurs 3 miesiące przed 21. urodzinami, egzamin miesiąc przed 21. urodzinami.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.