Kierowcy mogą się już rejestrować w systemie poboru opłat e-TOLL. Podczas prezentacji się zawiesił

System poboru opłat drogowych e-TOLL zawiesił się podczas prezentacji. Miało się to stać z powodu pracy w środowisku testowym i w przyszłości podobnych problemów nie powinno już być. W nocy ruszyła też rejestracja dla kierowców. System ma zacząć obowiązywać już za trzy tygodnie.
Zobacz wideo Kolejne kraje dołączają do europejskiego systemu opłat drogowych. To ułatwienie dla kierowców i właścicieli firm transportowych

E-TOLL to zupełnie nowy system oparty o technologię lokalizacji satelitarnej służący do poboru opłat za przejazdu po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Zastąpi dotychczasowy system ViaToll i będzie dostępny dla użytkowników pojazdów lekkich na odcinku autostrady A2 Konin-Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław-Sośnica.

Prezentacja systemu e-TOLL z problemami

Teraz - jak donosi "Rzeczpospolita" - podczas prezentacji działania systemu e-TOLL oprogramowanie zawiesiło się. Jak uspokaja pełnomocnik MF ds. informatyzacji Przemysław Koch, zawieszenie się systemu to efekt tymczasowej pracy e-TOLL w środowisku testowym.

Koch tłumaczy, że obecnie system wciąż jest sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa i funkcjonalności, a informatycy zidentyfikowali i usunęli błędy systemu. Docelowo system będzie działał w środowisku produkcyjnym i wtedy całość ma działać lepiej.

System teoretycznie ma ruszać już za trzy tygodnie, w połowie czerwca, jednak aby się to stało, konieczne jest wejście w życie nowelizacji części ustaw, które stworzą możliwości prawne do uruchomienia e-TOLL. Dokumenty czekają na razie na podpis prezydenta.

Autostrada A4Autostrada A4 Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Jeszcze przez kilka miesięcy (do 30 września) e-TOLL będzie działał równolegle z systemem ViaTOLL, jednak po tej dacie starszy system zostanie wygaszony. Początkowo miało stać się to już 1 lipca, jednak z powodu wolniejszego tempa prac okres przejściowy został wydłużony. 1 grudnia 2021 roku zlikwidowane mają zostać z kolei bramki na autostradach.

Kierowcy mogą się rejestrować

We wtorek wieczorem udostępniono też możliwość zarejestrowania się kierowcom w systemie e-TOLL. Jako że jest to zupełnie nowy system, rejestracja przebiega niezależnie od tego, czy kierowca korzystał ViaTOLL.

Jak tłumaczy resort finansów na stronie etoll.gov.pl, rejestracja jest intuicyjnym procesem i zajmuje niewiele czasu (instrukcję wideo można zobaczyć powyżej). Założenie konta daje dostęp do Internetowego Konta Klienta, który jest najważniejszym modułem systemu.

Udostępniamy naszym klientom kluczowy moduł systemu e-TOLL, czyli Internetowe Konto Klienta. Od dziś możliwa jest rejestracja użytkowników i pojazdów w nowym systemie. Uruchamiamy również infolinię, która całodobowo będzie wspierać użytkowników e-TOLL

- informuje szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska cytowana na stronie.

Rejestracja jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, a w przyszłości zarejestrować będzie można się również stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL oraz za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych.

System e-TOLL jest obowiązkowy dla pojazdów oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. W przypadku autobusów system jest obowiązkowy niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Więcej o: