Oryginalna Supra z "Szybkich i Wściekłych" na sprzedaż. Marzenie fanów Paula Walkera. W środku jest niespodzianka

Są różne ikony, ale wśród filmowych aut XXI wieku trudno znaleźć słynniejsze niż Toyota Supra z "Szybkich i wściekłych". Wkrótce będzie można ją kupić na aukcji, ale nie spodziewajmy się okazji.

Pomarańczowa Toyota Supra z 1994 roku poddana przeróbkom nie jest najbardziej subtelnym samochodem na świecie, tak samo jak "Szybcy i Wściekli" to nie seria wyjątkowo wyrafinowanych filmów. Nie przeszkodziło to jej zdobyć ogromnej popularności na całym świecie.

Zobacz wideo Do Studia Biznes przyjechało kultowe Mini w najnowszej odsłonie

Jedną z bohaterek filmu była pomarańczowa Toyota Supra, którą jeździł drugi z bohaterów. Brian był gliniarzem pracującym pod przykrywką, który rozpracowywał specyficzny gang. Przestępcy ścigali się sportowymi autami. Sławna para wspólnie wystąpiła w dwóch częściach: oryginalnym filmie "Szybcy i Wściekli" (ang. "The Fast & the Furious") oraz jego kontynuacji zatytułowanej "Za szybcy, za wściekli" (ang. "2 Fast 2 Furious").

Wkrótce kultowy samochód będzie wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Barrett-Jackson. Miłość do motoryzacji nie przyniosła szczęścia aktorowi, który wcielił się w rolę Briana. Paul Walker zginął tragicznie 30 listopada 2013 roku na fotelu pasażera swojego Porsche Carrera GT. Jego legenda żyje do tej pory i przysporzyła dodatkowej popularności pomarańczowej Toyocie.

Toyota Supra Briana z 'Szybkich i Wściekłych'Toyota Supra Briana z 'Szybkich i Wściekłych' fot. Barrett-Jackson

Oryginalna Toyota Supra z filmu "Wszyscy i Wściekli" ma seryjny silnik

Dlatego należy przygotować się psychicznie na szaloną kwotę. Kultowy filmowy samochód jest gruntownie zmodyfikowany. Zmiany objęły przede wszystkim wygląd i nie trafią w subtelne gusta, ale wykonanie jest najwyższej jakości. Charakterystyczny lakier Toyoty Supry Briana z "Szybkich i Wściekłych" pochodzi z palety marki Lamborghini i nazywa się Candy Orange.

Wściekła Supra na bokach karoserii ma grafiki "Nuclear Gladiator" autorstwa słynnego Troya Lee, zestaw spoilerów firmy Bomex, pokrywę silnika w stylu TRD (Toyota Racing Developement), tylne skrzydło APR wykonane ze stopów aluminium, 19-calowe obręcze kół marki Dazz Motorsport Racing Hart M5 oraz wiele innych dodatków.

Alfa Romeo Giulia dla CarabinieriKuloodporna Alfa Romeo wspomoże włoskich Carabinieri

Zmiany nie ominęły również wnętrza, które jest wykończone tapicerką z niebiesko-czarnej alkantary, wyposażone w dodatkowe wskaźniki, sportową kierownicę Momo oraz zestaw audio Pioneer. Ciekawostkę stanowi wybierak trybów pracy automatycznej skrzyni biegów udający drążek ręcznej przekładni. Takie były filmowe wymagania i realia.

Również z tego powodu modyfikacjom nie został poddany silnik ani układ napędowy. Komora silnika wygląda zaskakująco skromnie. Kryje się w niej seryjna, ale legendarna rzędowa, sześciocylindrowa jednostka napędowa JZ-2GTE. Jest znana z niesamowitej trwałości i posłusznego znoszenia absurdalnie wysokich mocy. Tu z pojemności trzech litrów dzięki dwóm turbosprężarkom uzyskuje "zaledwie" 324 KM. Takie były fabryczne parametry tej jednostki napędowej.

Toyota Supra Briana z 'Szybkich i Wściekłych'Toyota Supra Briana z 'Szybkich i Wściekłych' fot. Barrett-Jackson

Są Toyoty Supry o mocy tysiąca koni. Ta będzie droższa

Zdarzały się egzemplarze, które po zmianach rozwijały 1000 KM i więcej, ale skromna moc nie powinno odstraszać amatorów zakupu. Wręcz przeciwnie. Bardzo trudno znaleźć jakąkolwiek Suprę czwartej generacji (A80) z silnikiem w oryginalnym stanie. Niemal wszystkie były poddawane mniej lub bardziej udanemu tuningowi. Między innymi również dzięki sławie egzemplarza ze zdjęć, co jest wyjątkową ironią losu.

Ford Transit Custom Nugget, kamperFord Custom Nugget - zabierasz dom dokąd chcesz

Toyota Supra z "Szybkich i Wściekłych" to żywa legenda tuningu z lat 90., inspiracja dla tysięcy fanów modyfikacji aut oraz filmowa ikona. Na pewno nie będzie tania. Aukcja Barrett-Jackson jest zaplanowana w dniach 17-19 czerwca 2021 roku. Lepiej już zacząć zbierać drobne.

Toyota Supra Briana z 'Szybkich i Wściekłych'Toyota Supra Briana z 'Szybkich i Wściekłych' fot. Barrett-Jackson

Więcej o: