Awaryjne lądowanie na autostradzie A1. Nic się nie stało, a pilot może mieć kłopoty w prokuraturze

W zeszłym tygodniu pilot małego samolotu musiał awaryjnie lądować na autostradzie A1. Powodem była awaria silnika. Mimo że cała procedura została przeprowadzona wzorowo, pilot może mieć poważne problemy.

W piątek rano kierowcy podróżujący autostradą A1 doświadczyli nietypowego zjawiska. Bo w końcu jak często na autostradzie ląduje samolot? Samolot co prawda duży nie był, ale nadal trudno mówić o powszedniej sytuacji.

Zobacz wideo Kierowca stracił panowanie nad pojazdem na autostradzie i uderzył w barierkę oddzielającą pasy ruchu

34-letni pilot leciał - jak się później okazało - z Wrocławia do Rzeszowa na przegląd techniczny swojego samolotu. Po drodze pojawiły się problemy z silnikiem, które zmusiły go do awaryjnego lądowania. Jak tłumaczył pilot, jego pierwotny plan zakładał, że doleci do lotniska w Rudnikach koło Częstochowy. Sytuacja zmusiła go jednak do wcześniejszego lądowania.

Według wstępnych ustaleń procedura lądowania awaryjnego przebiegła bezpiecznie i sprawnie. Pilot był trzeźwy i posiadał ważną licencję. Nikomu nic się nie stało, jedyną szkodą był korek na autostradzie A1, której prawy pas w kierunku Łodzi był zablokowany przez kilkadziesiąt minut. Policjanci zabezpieczali miejsce postoju samolotu do czasu przyjazdu firmy, która miała zabrać go do serwisu.

Częstochowa, 14 maja 2021 r. Na autostradzie A1 awaryjnie wylądowała awionetkaCzęstochowa, 14 maja 2021 r. Na autostradzie A1 awaryjnie wylądowała awionetka Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Policyjna grupa Speed walczy z piratami drogowymiJechał ponad 220 km/h po ekspresówce bo "nie czuł prędkości". Skończyło się na mandacie

Sprawa w prokuraturze

We wtorek sprawa trafiła do częstochowskiej prokuratury. Tego samego dnia zapadła decyzja o rozpoczęciu śledztwa. Ma ono wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek mówił, że śledztwo będzie prowadzone pod kątem "bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym przez wykonanie manewru lądowania na pasie autostrady A1". Prokurator przeanalizuje także zachowanie pilota pod kątem przepisów prawa lotniczego. W tym celu ma zostać powołana Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Częstochowa, 14 maja 2021 r. Na autostradzie A1 awaryjnie wylądowała awionetkaFot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl

Wysokie grzywny za niebezpieczną jazdę. Kierowcy zatrzymani przez grupę SpeedCo to są grupy Speed? Gdzie działają, kogo łapią i jakimi autami jeżdżą?

Więcej o: