Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Czy zapis ten wyklucza przyczepę? No właśnie nie. Jaka jest dopuszczalna? Tak naprawdę typy są dwa.

Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

Kategoria B prawa jazdy daje możliwość prowadzenia samochodów osobowych oraz lekkich aut dostawczych. I choć w pojęciu tym nie zawiera się przyczepa, jej pojawienie się również przewiduje prawo. A więc jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B? Przepisy mówią wyraźnie o dwóch możliwościach:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą lekką (czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg),
  • zestaw pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t i przyczepy innej niż lekka.
Zobacz wideo Świecko. Straż graniczna po pościgu odzyskała skradzionego kampera

Przyczepa inna niż lekka, czyli… jaka?

Pojęcie przyczepy lekkiej jest dość proste do rozszyfrowania. To taka przyczepka, którą można wynająć np. na stacji benzynowej - kluczowe aby jej dopuszczalna masa całkowita nie przekraczała 750 kg. Czym jest przyczepa inne niż lekka? Może to być po prostu większa przyczepa lub np. przyczepa kempingowa. W jej przypadku kluczem do sukcesu również jest masa. I choć nie ma ona określona wartości maksymalnej, po dodaniu do DMC pojazdu nie powinna przekroczyć 3,5 tony.

Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B+E?

Oczywiście może się okazać, że ograniczenie na poziomie 3,5 tony dla zestawu pojazdu i przyczepy będzie dla kierowcy zaporowe. Bo np. chciał przyczepić do swojego auta niewielką lorę i przywieźć inny pojazd z zagranicy. Co wtedy? Musi rozszerzyć posiadane uprawnienia. W sytuacji, której kategorię B uzupełni kategorią E, może ciągnąć przyczepę inną niż lekka, a do tego zestaw może przekroczyć dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony. Jak zdobyć prawo jazdy kategorii B+E? Należy przejść szkolenie i zdać egzamin państwowy w części praktycznej. Część teoretyczna nie obowiązuje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.