Mandat za jazdę za szybko na ekspresówce i autostradzie. Ile może wynieść?

Mandat za szybką jazdę ekspresówką i autostradą to maksymalnie 500 zł? Niestety nie. Bo są przypadki, w których kierowca otrzyma grzywnę 5000 zł, a do tego... straci prawo jazdy.

Drogi ekspresowe i autostrady pełnią ważną rolę - służą do szybkiego przemieszczania się. Właśnie dlatego są na ogół wielopasmowe, a do tego buduje się je w taki sposób, aby nie mieli do nich dostępu piesi. Jak szybko podróżować tzw. eSkami i autostradami? Ważnym punktem jest eliminowanie skrzyżowań do absolutnego minimum - ruch nie jest zatem tamowany. Poza tym kierowcom oferuje się wysokie limity prędkości. O ile na drodze krajowej poza terenem zabudowanym auto może poruszać się 90 km/h, o tyle na drodze ekspresowej dwujezdniowej limit to 120 km/h, a autostradzie nawet 140 km/h.

Eskpresówka i autostrada: bezpieczna prędkość? To złuda!

Drogi ekspresowe i autostrady dają bezpieczną możliwość rozwijania dużych prędkości. Warto jednak pamiętać o tym, że pojęcie bezpieczeństwa nie jest tu bezgraniczne. Bo nadal jest wiele elementów, na które kierowca nie ma wpływu - np. boczny wiatr czy zachowania innych użytkowników drogi. A to oznacza, że prowadzący powinien zachować rozsądek i nadal pilnować limitów prędkości. I limity prędkości są tu kluczowe - bo ich utrzymywanie kontrolują nie tylko nieoznakowane radiowozy, ale też radary czy odcinkowe pomiary prędkości.

Zobacz wideo Białorusin za kierownicą tira wyprzedzał inną ciężarówkę na podwójnej ciągłej. Dostał mandat

Mandat za szybą jazdę - grzywna i punkty karne

Co w sytuacji, w której kierowca przekroczy dozwoloną prędkość na ekspresówce lub autostradzie? Powinien liczyć się z mandatem. Kwoty mandatów za szybką jazdę zostały ujęte w taryfikatorze. I tak w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości:

  • do 10 km/h - mandat to 50 zł,
  • od 11 do 20 km/h - mandat to od 50 do 100 zł i 2 punkty karne,
  • od 21 do 30 km/h - mandat to od 100 do 200 zł i 4 punkty karne,
  • od 31 do 40 km/h - mandat to od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych,
  • od 41 do 50 km/h - mandat to od 300 do 400 zł i 8 punktów karnych,
  • powyżej 51 km/h - mandat to od 400 do 500 zł i 10 punktów karnych.

Szybka jazda to… zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego

Oczywiście może się okazać, że kierowca przekroczy dozwoloną prędkość w sposób drastyczny. Dotyczy to np. sytuacji, w której mógł jechać 140 km/h, a jechał 250 km/h. A w takim przypadku policjanci raczej nie zakończą czynności na zwykłym mandacie. Powód? Bo wykroczenie może zostać zakwalifikowane jako stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ten sposób możliwe konsekwencje prawne są dużo większe. Gdy funkcjonariusze skierują sprawę do sądu, prowadzący może otrzymać grzywnę wynoszącą od 20 do 5000 zł, a do tego otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 5 lat.

Czy na autostradzie można stracić prawo jazdy za prędkość?Czy na autostradzie można stracić prawo jazdy za prędkość?

Utrata prawa jazdy za przekroczenie o więcej niż 50 km/h?

Omawiając kwestię przekraczania prędkości na drodze krajowej lub autostradzie warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Już niedługo mogą ulec zmianie przepisy. Od dłuższego czasu zapowiadane jest wprowadzenie zapisów, które pozwolą na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące w sytuacji, w której przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Kiedy nowości prawne mogą wejść w życie? Ciężko powiedzieć - miały obowiązywać już dawno.

Więcej o: