Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu? Lista jest długa

Najwięcej zachodu będzie miał ten, kto chce zarejestrować samochód z zagranicy. Jednak lista, o której musi pamiętać nabywca auta zarejestrowanego w Polsce też jest długa. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

To, ilu dokumentów potrzeba do zarejestrowania pojazdu, zależy od wielu czynników. Inaczej wygląda procedura rejestracji auta z zagranicy, inaczej w przypadku samochodu używanego, a jeszcze inaczej - nowego. Jakie dokumenty potrzebujemy w konkretnych przypadkach i ile kosztuje rejestracja samochodu? Odpowiadamy.

Rejestracja samochodu w urzędzie - jakie dokumenty potrzebne

Warto pamiętać o wszystkich dokumentach z poniższej listy. Jeśli zapomnimy o którymkolwiek z nich, ponownie będziemy musieli stanąć w kolejce w urzędzie. Co trzeba ze sobą zabrać?

 • Dokument tożsamości, np. dowód osobisty,
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (wniosek o zarejestrowanie samochodu musimy złożyć w wydziale komunikacji; muszą znaleźć się w nim dane dotyczące samochodu takie jak: rodzaj auta, jego przeznaczenie, typ, markę i model, rok produkcji, numer VIN, numer nadwozia, silnika),
 • tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela,
 • potwierdzenia wszystkich opłat,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • dowód ważnego i pozytywnego wyniku badania technicznego (zaświadczenie od diagnosty),
 • dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielem pojazdu, np. umowę kupna czy fakturę VAT. W przypadku auta przejmowanego np. od członka rodziny, dokumentem tym może być umowa darowizny.

Nowe tablice, naklejki na szybę i nowy dowód rejestracyjny to łączny koszt 180 zł.

Zobacz wideo 43-latek za kierownicą hyundaia celowo potrącił swojego znajomego i uciekł

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania samochodu z zagranicy

Rejestracja pojazdu z zagranicy wymaga przejścia znacznie dłuższej drogi niż w przypadku rejestracji samochodu pochodzącego z rynku krajowego. Jakich dokumentów będziemy potrzebować?

 • Dowód tożsamości,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • dowód rejestracyjny pojazdu i karta pojazdu (jeżeli została wydana)
 • dowód własności pojazdu,
 • tłumaczenie dokumentów (należy przetłumaczyć wszelkie dokumenty samochodu, w tym umowę kupna-sprzedaży u tłumacza przysięgłego; kosztuje to około 150 zł),
 • dowód odprawy celnej przywozowej (wymagany w przypadku pojazdów sprowadzonych z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej),
 • ważne badanie techniczne,
 • wniosek właściciela o rejestrację pojazdu,
 • dowód uiszczenia podatku akcyzowego.

Łączny koszt dokumentów to 256 zł. W kwocie tej nie zawiera się kosztów związanych z tłumaczeniem dokumentów i podatkiem akcyzowym.

Jak zarejestrować samochód przez internet

Procedurę rejestracji samochodu można przejść przez internet. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy nasz urząd dysponuje elektroniczną skrzynką podawczą systemu pojazd i kierowca. Jeśli tak, to właściciel pojazdu musi utworzyć swoje konto w systemie (za pośrednictwem witryny Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Potrzebny jest także profil zaufany, który można założyć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Po weryfikacji konta w systemie ESP, będzie możliwe złożenie elektronicznego wniosku. To jednak dopiero połowa sukcesu.

ANDRZEJ BOGACZ / Agencja Wyborcza.pl

Jakie dokumenty są potrzebne, by zarejestrować samochód przez internet?

Gdy posiadamy już profil zaufany i złożyliśmy w elektronicznej skrzynce podawczej odpowiedni wniosek, będą nam potrzebne następujące dokumenty:

 • dowód tożsamości właściciela (dowód osobisty lub paszport),
 • dowód zakupu pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny etc.),
 • karta pojazdu (jeśli została wydana lub w przypadku rejestrowania auta, które było już wcześniej zarejestrowane).

Aby zarejestrować samochód online, musimy wgrać do systemu skany wszystkich dokumentów, które normalnie dostarczylibyśmy do urzędu osobiście. Skany powinny być zapisane w formacie JPEG lub PDF.

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu przez internet?

Przy rejestrowaniu samochodu przez internet właściciel pojazdu jest zobowiązany do wniesienia takich samych opłat, jak w przypadku rejestrowania go w wydziale komunikacji, tj.:

 • 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu,
 • 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe,
 • 75 zł – opłata za kartę pojazdu (jeśli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy),

oraz opłaty za tablice rejestracyjne:

 • 80 zł – samochodowe,
 • 40 zł – motocyklowe,
 • 30 zł – motorowerowe,
 • 1 000 zł – tablice indywidualne.

Jeśli posiadamy profil zaufany, wszelkich formalności związanych z rejestracją samochodu, można dopełnić bez wychodzenia z domu. Tak samo sytuacja wygląda z płatnościami. Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji wniosku, tablice rejestracyjne i komplet dokumentów mogą zostać wysłane do właściciela pocztą, lub można odebrać je osobiście w wydziale komunikacji swojego urzędu.

Dowód rejestracyjnyDowód rejestracyjny fot. Filip Trusz

Zmiany w rejestracjach. Kierowcy dostaną więcej czasu

Od początku 2021 r. mamy tylko 30 dni na zarejestrowanie samochodu nabytego w Polsce lub sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej. Krótszy okres na dopełnienie formalności sprawia kierowcom nie lada problemy, bo w wielu urzędach trzeba czekać sporo ponad miesiąc. Jeśli kupując auto (zarówno nowe, jak i używane) nie zarejestrujemy (lub nie przerejestrujemy) go w ciągu 30 dni, czeka nas kara. Grzywna od starosty wynosi od 200 do 1000 zł.

Od pierwszej połowy 2020 r. w związku z pandemią, która przeorganizowała prace urzędów, na zarejestrowanie i przerejestrowanie samochodu kierowcy mieli aż 180 dni. Prawo wydłużające czas na rejestrację przestało jednak obowiązywać na początku tego roku, przez co wróciliśmy do standardowych 30 dni. Jednak urzędy wciąż nie pracują w normalnym trybie, przez co czas oczekiwania na przejście drogi formalnej jest wydłużony. 30 dni to za mało, a nie można karać za niewykonanie rzeczy, której nie da się wykonać w terminie.

Dlatego rząd wydłużył ten czas dwukrotnie - do 60 dni. Na czas pandemii. Nowe zasady obowiązywać będą kierowców chcących zarejestrować nowy samochód, używany samochód z zagranicy lub przerejestrować używany samochód kupiony w Polsce. Warto jednak podkreślić, że nie wracamy do starych zasad - na zarejestrowanie samochodu kierowcy nie będą mieli aż 180 dni, jak przez większość 2020 r. Znacznie więcej o nowych zasadach rejestracji przeczytasz w poniższym tekście.

Nowe zasady rejestracji samochodu. Będzie lepiej, choć nie tak dobrze jak w ubiegłym rokuNowe zasady rejestracji samochodu. Będzie lepiej, choć nie tak dobrze jak w ubiegłym roku

Więcej o: