Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co znajduje się na liście?

Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu zarejestrowanego w Polsce nie jest przesadnie długa. Kara za ewentualne braki okazuje się jednak jak najbardziej poważna. Kierowcy grozi mandat do 500 zł!

Polskie przepisy nie stawiają przed kierowcami zaporowych wymogów. A więc jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? Według rozporządzeniem Ministra Infrastruktury na to składają się tak właściwie dwa elementy, czyli gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. W przypadku gaśnicy ważne jest to, aby miała typ ABC i zawartość środka gaśniczego na poziomie co najmniej 1 kg, a do tego posiadała homologację i była umieszczona w miejscu łatwo dostępnym. Ciekawostka jest taka, że polskie przepisy nie mówią o ważności gaśnicy. Tym samym minięcie terminu jej homologacji nie sprawia, że kierowca nie wywiązał się z obowiązku.

Brak gaśnicy lub trójkąta? Mandat do 500 zł!

Obowiązkowe wyposażenie oznacza, że za braki kierowca może otrzymać mandat karny. Ile wynosi kara? Taryfikator mandatów wskazuje, że za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego kierujący może otrzymać grzywnę wynoszącą od 20 do 500 zł. Ostateczna wysokość karty jest ustalana uznaniowo przez policjanta. A na tym nie koniec konsekwencji. Bo prowadzący naraża się na mandat karny także w sytuacji, w której gaśnica nie znajduje się w miejscu łatwo dostępnym. Ponadto za braki w obowiązkowym wyposażeniu pojazdu może mieć problem z przedłużeniem ważności badania technicznego podczas przeglądu w SKP.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce jest raczej... symboliczne. Warto zatem zastanowić się nad tym, co jeszcze należy mieć w pojeździe. Co warto dokupić? Chociażby apteczkę. Ta powinna zawierać bandaż i plastry z opatrunkiem, rękawiczki ochronne, środek dezynfekujący, opaskę uciskową, koc termoizolacyjny, chustę trójkątną czy ustnik do sztucznego oddychania. Poza tym prowadzący musi pomyśleć o wożeniu w aucie kamizelki odblaskowej. Ta poprawi jego poziom bezpieczeństwa w razie awarii samochodu po zmroku. Kierowca poruszając się dookoła uszkodzonego pojazdu będzie widoczny dla innych użytkowników dróg.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. W UE lista może być długa!

Polskie przepisy nie są mocno restrykcyjne w przypadku obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Nie jesteśmy jednak jedynym wyjątkiem w Europie. Dla przykładu w Portugalii auto musi posiadać trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową, a w Wielkiej Brytanii tylko trójkąt ostrzegawczy. Oczywiście nie brakuje też przypadków z dużo bardziej restrykcyjnymi przepisami. I na czoło w tej kwestii wysuwają się nasi sąsiedzi - Słowacy. Pojazdy zarejestrowane na Słowacji muszą posiadać gaśnicę, apteczkę, trójkąt, zestaw zapasowych żarówek i bezpieczników, kamizelkę, koło zapasowe i linkę holowniczą. I prawie tak samo długa lista obowiązuje w Czechach czy Hiszpanii.

Zobacz wideo Czy stracimy możliwość odmowy przyjęcia mandatu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.