Strona e-TOLL już działa. Za chwilę rusza rejestracja dla kierowców. Chodzi o zmiany, które wejdą w życie w czerwcu

Kierowcy mogą już odwiedzać stronę systemu e-TOLL. Rejestracja kont ruszy w połowie maja. Będzie można z nich korzystać od połowy czerwca. To wtedy rozpocznie się elektroniczny pobór opłat za przejazdy autostradami w systemie e-TOLL.

Na etoll.gov.pl znajdują się m.in. informacje o:

  • zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL,
  • wysokości stawek,
  • kategoriach pojazdów,
  • sieci dróg płatnych,
  • kalkulator pozwalający obliczyć należną opłatę za przejazd.

W drugiej połowie maja rozpoczną się rejestracje kierowców i pojazdów w systemie e-TOLL, a w pierwszej połowie czerwca ruszy pobór opłat w systemie e-TOLL. O co chodzi?

e-TOLL - co zmieni się dla kierowców samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t?

System e-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Zastępuje dotychczasowy system viaTOLL. Oparty jest na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu lokalizacji satelitarnej.

System dla użytkowników pojazdów lekkich dostępny będzie na odcinku autostrady A2 Konin-Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław–Sośnica.

Sposoby płatności w systemie e-Toll

Nowy sposób poboru opłaty za przejazd autostradą będzie działać w ramach Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej – e-TOLL. Kierowcy korzystający z płatnych autostrad będą mieli dwie możliwości zapłacenia za przejazd autostradą:

  1. Zakup elektronicznego biletu autostradowego (e-biletu), który każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Do takiego zakupu nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych.
  2. Na podstawie przekazywanych danych geolokalizacyjnych pojazdu do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Kierowca będzie musiał zarejestrować się w systemie oraz zainstalować i uruchomić stosowne urządzenie: OBU (On Board Unit), ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL.

Ważna informacja dla kierowców, którzy będą chcieli skorzystać z pierwszej formy płatności. Zakup e-biletu będzie możliwy zarówno online, jak i w formie wydrukowanego biletu na stacji paliw czy w kiosku. Dzięki temu z systemu będą mogli korzystać wszyscy kierowcy - również ci, którzy np. nie posiadają smartfona.

Zobacz wideo Kierowca z wyobraźnią. Jechał bolidem F1 po czeskiej autostradzie

Ważna informacja dla kierowców, którzy będą chcieli skorzystać z drugiej formy płatności. Przepisy ustawy przewidują ograniczenie zakresu danych niezbędnych do rejestracji pojazdu w systemie e-TOLL. Nie będzie wymagane podanie m.in. numeru VIN pojazdu czy roku produkcji. Zniesiony zostanie też obowiązek aktualizowania w systemie e-TOLL danych o numerach rejestracyjnych przyczep i naczep ciągniętych przez ciągniki siodłowe, co pozwoli na prostszą realizację procesów logistycznych.

Więcej o: